Prije tačno deset godina, Bosnu i Hercegovinu i region zadesile su katastrofalne poplave, a povodom desetogodišnjice majskih poplava, portal Klima101 organizovao je događaj na kome je govorila prof. Mirjam Vujadinović Mandić, doktorica meteoroloških nauka.
Ona je objasnila koji su sve uzroci doveli do ove katastrofe i da li u narednom periodu možemo da očekujemo slične događaje.
Prema njenim riječima, poplave 2014. godine izazvale su ekstremne padavine, u kombinaciji sa veoma kišnim periodom koji im je prethodio, a koji je zemljište ostavio zasićenim i manje sposobnim da upije značajniji dio novih padavina.
Na pitanje koliko su poplave 2014. zapravo – ekstreman događaj i da li se one mogu ponoviti, sagovornica portala Klima101 odgovara da u pitanju jeste nesvakidašnji događaj, a kako su pokazala pojedina istraživanja objavljena u međuvremenu, njega su uzrokovali uslovi koji postaju sve češći usljed klimatskih promjena.
Pročitajte još:
- ĐOKIĆ: RS SPREMNA NA DOGOVOR OKO BILEĆKOG JEZERA
- PROJEKAT MODERNIZACIJE SISTEMA PROTIVGRADNE ZAŠTITE SRPSKE DO KRAJA GODINE
- UPRAVLJANJE RIZIKOM OD ŠUMSKIH POŽARA: PREDSTAVLJANJE INTERAKTIVNE MAPE PODLOŽNOSTI POŽARIMA
“Oruđe koje postoji u savremenoj klimatologiji su tzv. studije atribucija, gdje se procjenjuje, grubo rečeno, kolika bi bila šansa da se ovako nešto dogodi u uslovima u kojima se nisu dogodile promjene klime (bez porasta prosječne temperature, i svih drugih posljedica koje klimatske promjene sa sobom nose). Pa ako je ta šansa izrazito mala, onda možemo načelno reći da su pojavu ‘izazvale’ klimatske promjene. Međutim, takvi rezultati nam nisu neophodni da bismo razumjeli ključne uzročno-posljedične sprege. Po savremenim klimatskim modelima, odgovor je da: klimatske promjene mogu učiniti ovakve događaje učestalijim”, rekla je Dr Vujadinović Mandić.
Ona dodaje da klimatske promjene utiču na faktore koji određuju kretanje ciklona i na stvaranje „idealnih” uslova za ekstremne padavine. Više temperature dovode i do veće količine vlage u vazduhu, što povećava intenzitet i količinu padavina, pojasnila je.
Energetski portal