Ideja da alge mogu poslužiti za proizvodnju zelene energije nije nova, a brojni univerziteti predstavili su svoje koncepte postrojenja koja generišu struju uz pomoć ovih organizama.
Među njima su i istraživači sa kanadskog Univerziteta Konkordija koji su nedavno objavili svoj rad u naučnom časopisu Energies. U ovom radu, naučnici opisuju način na koji su uspjeli da proizvedu električnu energiju iz procesa fotosinteze algi budući da fotosinteza proizvodi kiseonik i elektrone.
Ideja naučnika je da “uhvate” elektrone i tako generišu električnu energiju, a za tu namjenu napravili su male energetske ćelije u koje su smjestili alge rastvorene u specijalizovanoj suspenziji.
Ispravno konfigurisane, ove ćelije mogu da generišu dovoljno energije za napajanje uređaja male i ultra male snage kao što su senzori IoT uređaja.
Međutim, iako je količina struje dobijene iz algi trenutno mala, ova metoda daje nadu da bismo uskoro mogli da imamo velike generatore koji proizvode značajne količine električne energije iz algi.
Pored toga što su alge široko dostupne i praktično besplatne, ova metoda dobijanja struje nudi još jednu prednost u odnosu na ostale obnovljive izvore energije jer apsorbuje ugljen-dioksid.
“Ova tehnologija je više od tehnologije nulte emisije ugljenika – to je tehnologija negativne emisije jer apsorbuje ugljen-dioksid iz atmosfere i daje vam struju. Njegov jedini nusproizvod je voda”, kaže jedan od autora studije, dr Kirankumar Kuruvinašeti.
Pročitajte još:
- KAKO OBEZBIJEDITI FINANSIRANJE OIE PROJEKATA
- OTVORENA NAJVEĆA SOLARNA ELEKTRANA NA SVIJETU
- MOGU LI PLUTAJUĆE SOLARNE ELEKTRANE DA POKRIJU KOMPLETNU POTROŠNJU ENERGIJE JEDNE ZEMLJE?
Proizvode struju čak i noću
Iako nižeg intenziteta, alge mogu proizvoditi struju čak i bez direktne sunčeve svjetlosti, objašnjava koautor rada Dilipan Panersalvem.
“Baš kao i ljudi, i alge stalno dišu – unose ugljen-dioksid i oslobađaju kiseonik. Zbog svoje sposobnosti za fotosintezu, one takođe oslobađaju elektrone tokom disanja. Proizvodnja električne energije se ne zaustavlja, elektroni se neprekidno sakupljaju”, kaže Panersalvem.
On vjeruje da uz dovoljno istraživanja i razvoja, uključujući tehnologije integracije potpomognute vještačkom inteligencijom, ova tehnologija ima potencijal da bude održiv, pristupačan i čist izvor energije u budućnosti.