Bosna i Hercegovina je najveći izvoznik električne energije u Evropi. Ako ne sprovede obaveze koje je preuzela, od 1. januara 2026. godine plaćaće velike takse na izvoz struje. Ovo je rekao Artur Lorkovski, direktor Sekretarijata Energetske zajednice (EZ) nakon sastanka Neformalnog ministarskog savjeta Energetske zajednice koji je održan u Banja Luci.
„Bosni i Hercegovini je cilj da obezbijedi siguran kontinuitet izvoza električne energije. To znači da treba u zakonodavstvo da uvrsti set mjera koje znače spajanje tržišta električne energije“, rekao je Lorkovski.
U praktičnom smislu, kako je rekao, to znači da svi proizvođači i trgovci električnom energijom mogu da posluju ravnopravno na tržištu Evropske unije, a time i da privlače značajne investitore.
Po njegovim riječima, plan je bio da se tržišta spoje sa tržištem Evropske unije do kraja 2025. godine, ali „sada je jasno da će postizanje cilja biti izazovno“. On je izrazio sumnju da će BiH uspjeti ispuniti sve obaveze neophodne za izuzeće od primjene Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM). On podrazumijeva plaćanje naknade za sve privredne subjekte čija proizvodnja se temelji na korištenju električne energije koja je proizvedena iz fosilnih goriva.
„Ukoliko BiH ispuni sve uslove za izuzeće od primjene CBAM-a onda će sredstva od taksi ostajati u BiH nama na upravljanje i ulaganje u projekte obnovljivih izvora energije, a u suprotnom će taj novac ići u budžet EU“, saopšteno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
Sjednicom Neformalnog ministarskog savjeta Energetske zajednice predsjedavao je Staša košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH.
Pročitajte još:
- NEMA POLITIČKE VOLJE U BIH ZA UVOĐENJE TAKSE ZA EMISIJU CO2
- ENERGETSKA TRANZICIJA SRBIJE – IZAZOVI U OBLASTI OBNOVLJIVIH IZVORA
- POSKUPLJUJE STRUJA U FBIH ZA 10 ODSTO
„Očekujem da će FBiH konsolidovati svoje politike, te da će pratiti kredibilne politike iz oblasti energetike u Srpskoj. Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih neće predlagati bilo kakav državni zakon bez saglasnosti RS i FBiH. Pojavile su se danas neke informacije kako će biti donesen neki zakon na nivou BiH, a nije usaglašena nikakva aktivnost“, poručio je Košarac.
Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS izjavio je da vlast u cijeloj BiH, ako ne želi velike namete na izvoz struje, treba da uvede takse svim proizvođačima električne energije koji emituju CO2, odnosno ugljen dioksid. To bi značilo, kako je rekao, poskupljenje električne energije stanovništvu i privredi.
Neformalni ministarski savjet Energetske zajednice je sastavljen od ministara energetike svih zemalja članica, a njene članice su Evropska unija i devet zemalja potpisnica, potencijalnih članica EU. Među njima je i Bosna i Hercegovina koja ove godine predsjedava Neformalnim ministarskim savjetom EZ.
Energetska zajednica će imati još jednu sjednicu u BiH krajem godine na kojoj će biti donesene određene odluke.
Energetski portal