U jednom beogradskom naselju tzv. Ulica kulture krije jedan sasvim nov i dinamičan spoj kulture i ekologije. Riječ je o prvom solarnom kulturnom centru u Srbiji, a i šire, koji nosi naziv – Eko dvorištance. Smješten u Borči, ovaj unikatan prostor nije običan kulturni centar već je smart kuća sa dvorištem, binom i brojnim inovacijama, koje ga ističu u njegovom tehnološkom pristupu i čine da ovaj kulturni centar odiše ekološkom svješću.
Priča o Eko dvorištancetu počinje vizijom Nikole Bulja, strastvenog zagovornika održivog života i obnovljive energije, ljubitelja ekologije i organske hrane. Nakon višegodišnjeg rada na festivalu Organic live fest i projektu Eko kuća 2015, Nikola donosi odluku da spoji ove dvije ideje u jednu, stvarajući tako prvi samoodrživi kulturni centar.
Tako Eko dvorištance počinje da se razvija 2019. godine, a nešto više o ovom projektu nam je rekao Nikola, naš sagovornik.
U Eko dvorištancetu možemo da se upoznamo sa modernim tehnologijama, zelenom energijom i održivom gradnjom, s obzirom na to da je centar pretežno napravljen od ekoloških materijala. Solarni paneli na krovu i kolektori za zagrijevanje vode dio su infrastrukture, dok se unutar zidova kuće nalaze peć na pelet i toplotna pumpa.
U FOKUSU:
- ESG U NAFTNOJ INDUSTRIJI – ODRŽIVO POSLOVANJE ZNAČI ODGOVORNOST
- VRIJEDNI DABROVI U SLUŽBI OČUVANJA PLANETE
- NOVI SCHNEIDER ELECTRIC HUB: INGRID ZGRADA POSTAVLJA STANDARDE ZA ODRŽIVU I INOVATIVNU RADNU SREDINU
Solarna bina, ekološki toaleti i vertikalne bašte čine prostor funkcionalnim i održivim. Dodatno, centar nudi i punjač za električne automobile. Svaki ovaj sistem u ponudi je i za posjetioce koji su zainteresovani da se upoznaju kako rade i gdje kupiti ove uređaje i sisteme, s obzirom na to da je ostvarena saradnja sa preko 50 kompanija sa čijim ugrađenim sistemima, činimo prvi eko show room u Evropi.
Naravno, dobrodošle su i druge kompanije da predstave svoje proizvode na istom mjestu. Dakle, jedno mjesto sa brojnim održivim sistemima koje su instalirale različite kompanije i koje su primjenjene na jedno domaćinstvo.
Centar je zbog toga odlična edukativna prilika za sve one koji žele da nauče kako funkcioniše svaki od ovih sistema – od grijanja na pelet do punjača za automobile.
Međutim, Eko dvorištance nije samo mjesto tehnoloških inovacija.
Tokom ljetnje sezone ovde je sve prožeto ekološkim i kulturnim festivalima, koncertima i predavanjima.
“Od maja do novembra Eko dvorištance je centar događaja kao što su Organic live fest, Candle night, Festival energetske efikasnosti, Jazz kids fest, kao i koncerti bluz i klasične muzike, čak i opere “, objašnjava Nikola.
Sljedeći veliki skok za Eko dvorištance je zakazan za 2024. godinu. Naime, Nikola planira da ovaj prostor postane Ecology Embassy (Ekološka ambasada) – mjesto gdje se svjetske kulture susreću i dele svoja ekološka dostignuća. Ideja je da se organizuju posebni događaji u saradnji sa ambasadama različitih država, gde će predstavnici promovisati kulturu i ekološka dostignuća država i gradova iz kojih dolaze i time ujediniti svijet u zajedničkom cilju – očuvanju naše planete.
Priredila: Milica Vučković
Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE