EU: Kako je obnovljiva energija doprinijela rekordnom smanjenju emisija u okviru EU ETS

Foto-ilustracija: Freepik (frimufilms)

Emisije u okviru sistema EU za trgovinu emisijama (EU ETS) prošle godine su zabilježile najveće smanjenje od 2005. godine, kada je ETS pokrenut. Prema podacima Evropske komisije, glavni doprinos dao je energetski sektor, u okviru kojeg je postignut značajan napredak ka dekarbonizaciji.

U aprilu ove godine, zemlje članice Evropske unije objavile su informacije koje pokazuju smanjenje emisija od 15,5 odsto u 2023. u odnosu na nivoe iz 2022. godine. Kada se uzme u obzir početak, rezultat je da su emisije ETS-a trenutno preko 45 odsto ispod nivoa iz 2005. godine.

Trenutni trend smanjenja ukazuje na dobar put za postizanje cilja postavljenog za 2030. godinu – smanjenje od 62 odsto.

Treba napomenuti da je u sektoru energetike ovo smanjenje ostvareno zbog značajnog povećanja udjela obnovljivih izvora energije u proizvodnji električne energije, a istovremeno i smanjenja upotrebe uglja i plina. Prvenstveno mislimo na energiju vjetra i sunca.

Pored ova dva obnovljiva izvora, hidro i nuklearna energija su doprinijele, ali znatno manje.

Kada su u pitanju ostali sektori, energetski intenzivni industrijski sektori smanjili su emisiju za oko sedam odsto, dok je vazduhoplovstvo smanjilo za oko 10 odsto u odnosu na 2022. godinu. U industrijskom sektoru rezultat je ostvaren uglavnom zahvaljujući smanjenoj proizvodnji, a istovremeno i povećanju njene efikasnosti, što je vidljivo u proizvodnji cementa, željeza i čelika.

Pročitajte još:

Podsjetimo, EU ETS ima za cilj smanjenje emisije efekata staklene bašte. To postižu kompanije koje se nalaze u sektorima koji su obuhvaćeni Sistemom trgovanja emisijama, primajući određena ograničenja o tome koliko emisija mogu emitovati. S godinama se granica dozvoljenih emisija smanjuje, sve dok se ne postigne postavljeni cilj.

Da bi se kompanije motivisale, važan je dio – trgovina emisijama. Naime, ako jedna kompanija smanji emisije, odnosno ne dosegne dozvoljenu granicu, ostatak može prodati drugoj kompaniji kojoj su potrebne.

Obnovljivi izvori energije pokazali su svoj uspjeh izvan EU ETS-a, te su 2023. godine činili 86 odsto svih novih energetskih postrojenja na globalnom nivou, pokazuju podaci Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA).

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti