Evropska unija doslijedno sprovodi energetsku tranziciju o čemu svjedoči podatak da je 2023. godine proizvedeno više električne energije iz obnovljivih izvora (OIE) nego iz fosilnih goriva.
Prema najnovijim podacima, objavljenim na Eurostatu, lani su obnovljivi izvori bili vodeći izvor električne energije, čineći 44,7 odsto godišnje proizvodnje u Evropskoj uniji. OIE su zaslužni za 1,21 miliona gigavat-sati, što je povećanje od 12,4 odsto u poređenju sa 2022. godinom.
Najveća ulaganja zabilježena su u solarnu energiju i energiju vjetra, a kombinovani kapacitet ova dva obnovljiva izvora porastao je za 73 GW 2023. godine. Solarna energija je protekle godine doživjela pravu ekspanziju jer je njen kapacitet u Evropskoj uniji povećan za 56 GW, u poređenju sa 41 GW koliko je dodato 2022. godine, saopštilo je udruženje SolarPower Europe.
Sa druge strane, električna energija proizvedena iz fosilnih goriva smanjena je za 19,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a proizvodnja je iznosila 0,88 miliona gigavat-sati, odnosno 32,5 odsto ukupne proizvodnje.
A kada je riječ o nuklearnoj energiji, Savjet država članica EU i Evropski parlament složili su se početkom februara ove godine da nuklearnu energiju proglase za stratešku tehnologiju za dekarbonizaciju EU.
Nuklearne elektrane su prethodne godine proizvele 0,62 miliona gigavat-sati čineći 22,8 odsto godišnje proizvodnje energije u EU. Francuska je, sa svojih 56 operativnih reaktora, vodeća zemlja u Evropskoj uniji po proizvodnji nuklearne energije.
Pročitajte još:
- ZAVRŠAVA SE NAJVEĆI PROJEKAT SOLARNE ELEKTRANE U SISTEMU ELEKTROPRIVREDE BIH
- SJEVERNA MAKEDONIJA DOBIJA JEDNU OD NAJVEĆIH VJETROELEKTRANA NA ZAPADNOM BALKANU
- EVROPSKA KOMISIJA POKRENULA PRVU SOLARNU AKADEMIJU
Smanjena potražnja za fosilnim gorivima
Veće investicije u obnovljive izvore znače manju zavisnost Evropske unije od fosilnih goriva. Tako je 2023. godine, prema preliminarnim podacima, snabdijevanje EU prirodnim gasom smanjeno na 12,8 miliona teradžula, što je pad od 7,4 odsto u odnosu na godinu dana ranije. Time je ostvarena najniža potražnja za prirodnim gasom od 1995. godine.
Još oštriji pad zabilježen je kod uglja: snabdijevanje mrkim ugljem smanjeno je za 24,2 odsto, a snabdijevanje kamenim ugljem za 20,4 odsto. Obje brojke su najniže zabilježene u istoriji bilježenja podataka, objavio je Eurostat.
Kada je riječ o nafti i naftnim derivatima, isporuka je iznosila 526.862 hiljade tona, što je pad od 1,5 odsto u odnosu na 2022. godinu.