Prijedlogom Pravilnika o izdavanju energetske dozvole, koji je u pripremi za FBiH, energetska dozvola nije potrebna za solarne elektrane čija je instalisana snaga manja od 1 MW, osim za hidroelektrane.
Pravilnikom je definisano da energetsku dozvolu investitoru izdaje Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije u postupku prikupljanja potrebnih dozvola za izgradnju elektroenergetskog objekta za proizvodnju električne energije. Energetske dozvole ne mogu se izdati za izgradnju hidroelektrana instalisane snage manje od 10 MW, izuzev za hidroelektrane na gravitacionim vodovodima.
Pravilnikom su definisani i kriteriji i postupak za izdavanje energetske dozvole.
„Energetska dozvola izdaje se podnosiocu zahtjeva koji dokaže da ispunjava kriterije koji se odnose na: vrstu i korištenje primarnih izvora energije, sigurnost elektroenergetskog sistema, postrojenja i prateće opreme, mogućnost priključenja na elektroenergetski sistem, lokaciju i upotrebu zemljišta, zaštitu životne sredine i osiguranje trajne kontrole uticaja na istu, energetsku efikasnost, kvalifikovanost podnosioca zahtjeva, doprinos ispunjenju ciljeva u korištenju obnovljivih izvora energije, doprinos smanjenju emisija staklene bašte“, navedeno je između ostalog u Prijedlogu .
Postupak izdavanja dozvole pokreće se na zahtjev podnosioca zahtjeva. Podnosilac zahtjeva za dobivanje dozvole je obavezan da plati jednokratnu administrativnu naknadu za obradu zahtjeva koju propisuje Vlada Federacije Bosne i Hercegovine posebnom odlukom i federalnu upravnu taksu propisanu Zakonom o federalnim upravnim taksama i tarifi federalnih upravnih taksi.
Pročitajte još:
- Obnovljivi izvori energije budućnost energetskog sektora u BiH
- Usporen prelazak na obnovljive izvore energije u 2023. godini
- Đokić: RS za pet godina 60 odsto energije može dobijati iz zelenih izvora
Po utvrđivanju potpunosti zahtjeva te ukoliko su ispunjeni kriteriji za izdavanje energetske dozvole, Ministarstvo utvrđuje nacrt dozvole i objavljuje obavještenje za javnost na svojoj internet stranici. U zavisnosti od broja komentara i dokaza koji su dostavljeni nakon objave Obavještenja, održava se javna rasprava.
Rok za odlučivanje o zahtjevu za izdavanje energetske dozvole je 60 dana računajući od dana potpunosti zahtjeva.
Energetska dozvola izdaje se na pet godina, a rok važenja se ne može produžiti više od roka utvrđenog u prvobitnoj energetskoj dozvoli. Pravilnikom je utvrđeno i da se u periodu važenja, izdata energetska dozvola može prenijeti na treće lice, uz saglasnost Ministarstva.
Komentare, prijedloge i sugestije na tekst Prijedloga Pravilnika svi zainteresovani mogu dostaviti na e-mail: sektor.energije@fmeri.gov.ba sa naznakom Komentari na prijedlog pravilnika o izdavanju energetske dozvole, a isti je dostupan ovdje.
Energetski portal