Francuska je objavila rezultate aukcije za 250 MW plutajuće vjetroelektrane na moru u južnoj Bretanji. Kako se navodi, ovo je prva komercijalna aukcija za ovakvu vrstu elektrane na svijetu.
U Evropi su se do sada gradili mali pilot i demonstracioni projekti, međutim ovom aukcijom napravljen je veliki korak prema komercijalizaciji i značajnijoj implementaciji. Štaviše, aukcija je prekretnica prema velikim projektima, a Francuska je na ovaj način sebe postavila među vodeće zemlje u oblasti plutajućih vjetroelektrana na moru.
Značaj plutajućih vjetroelektrana na moru ogleda se u omogućavanju olakšane izgradnje. U ovom kontekstu treba istraći i tehničko i finansijsko pojednostavljenje. Naime, tradicionalnim vjetroturbinama koje zahtijevaju fiksno dno, potrebno je postavljanje temelja na dnu mora, što je moguće samo na relativno plitkim lokacijama. Na dubinama većim od 60 metara, ovo postaje komplikovano i skupo.
Zbog toga, plutajuće elektrane otvaraju nove mogućnosti iskorištavanja vjetra na lokacijama, na kojima to nije bilo moguće do sada. Vjetar je na lokacijama većih dubina jači, što dovodi do povećanja efikasnosti proizvodnje električne energije.
Pročitajte još:
- DVIJE GODINE OD POKRETANJA REPOWEREU – NASTAVAK USPJEŠNOG RAZVOJA ENERGIJE VJETRA UZ PODRŠKU EU
- DANSKA: AUKCIJE ZA ENERGIJU VJETRA NA MORU MOGLE BI DA OBEZBEDE ENERGIJU ZA 10 MILIONA DOMAĆINSTAVA
- SARADNJA ZEMALJA BALTIČKOG MORA ZA RAZVOJ ENERGIJE VJETRA NA MORU
Očekuje se da će plutajuće vjetroelektrane dovesti do razvoja energije vjetra na velikim dijelovima Atlantskog okeana, Sredozemnog mora, Norveškog mora i na drugim mjestima koje imaju velike dubine.
Kao što ne prethodno napisano, Evropa je do sada instalirala samo male demonstracione i pilot projekte, koji zajedno imaju malo više od 200 MW.
U decembru se očekuje da će Francuska objaviti pobjednike za još dva tendera za lokacije u Mediteranu za projekte od 250 MW.
Pored ove zemlje, Španija, Portugal, Norveška, Grčka i Italija takođe rade na otvaranju prvih aukcija za plutajuće vjetroelektrane.
Govoreći ukupno na nivou Evrope, ukoliko svi relevantni tenderi budu završeni do 2025. godine, može se očekivati da će do 2030. godine Evropa imaju najviše 3 GW kapaciteta iz ovog izvora.
Energetski portal