Godinu dana rekordno visokih temperatura u svijetu

    Foto-ilustracija: Unsplash (Kouji Tsuru)

Svijet se već godinu dana suočava sa rekordno visokim temperaturama gdje je globalna prosječna temperatura za svaki mjesec bila najviša zabilježena od kada se vrše mjerenja, saopštila je Služba za klimatske promjene Kopernikus.

Maj 2024. godine označio je 12. uzastopni mjesec u kojem je prosječna temperatura dostigla rekordnu vrijednost sa 0,65°C iznad prosjeka za period od 1991. do 2020. godine i 1,52°C iznad predindustrijskog prosjeka.

Od jula 2023. godine, maj je označio 11. uzastopni mjesec za koji je globalna prosječna temperatura dostigla ili premašla 1,5°C iznad predindustrijskog nivoa i time čini malo vjerovatnim da će se ostvariti ambiciozniji cilj Pariskog sporazuma o zadržavanju porasta globalne temperature na 1,5°C u odnosu na predindustrijski nivo.

Prosječna temperatura za posljednjih 12 mjeseci u svijetu je najviša zabilježena, sa 0,75°C iznad prosjeka od 1991. do 2020. godine i 1,63°C iznad predindustrijskog prosjeka.

Pročitajte još:

„Šokantno je, ali ne i iznenađujuće što smo stigli do ovog niza od 12 mjeseci. Iako će ovaj niz rekordnih mjeseci na kraju biti prekinut, ukupni potpis klimatskih promjena ostaje i nema naznaka da će se takav trend promijeniti“, rekao je Karlo Buontempo, direktor Kopernikusa.

Podaci Kopernikusa slažu se sa najnovijim globalnim klimatskim izvještajem Svjetske meteorološke organizacije (SMO) koja upozorava da smo sve bliže pragovima postavljenim u Pariskom sporazumu o klimatskim promjenama.

SMO predviđa da će globalna srednja temperatura za svaku godinu između 2024. i 2028. biti od 1,1°C do 1,9°C viša u odnosu na predindustrijske vrijednosti.

U izvještaju se navodi da postoji 80 odsto vjerovatnoće da će najmanje jedna godina između 2024. i 2028. privremeno preći 1,5°C, i vjerovatnoća od 47 odsto da će prosječna globalna temperatura tokom čitavog petogodišnjeg perioda premašiti 1,5°C iznad predindustrijske ere.

“Živimo u vremenima bez presedana, ali takođe posjedujemo neviđenu vještinu u praćenju klime i to nam može pomoći u sprovođenju akcija”, rekao je Buontempo i dodao da, ako uspijemo da stabilizujemo koncentracije gasova staklene bašte u atmosferi u bliskoj budućnosti, možda ćemo moći da se vratimo na “hladnije” temperature do kraja vijeka.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti