Evropa značajno zaostaje za Sjevernom Amerikom u osiguravanju investicija za proizvodnju električnih vozila (EV) i prateću infrastrukturu. Kako navodi Transport & Environment, između 2021. i 2023. godine Sjeverna Amerika je osigurala 97 milijardi eura investicija u električna vozila, što čini 37 posto od ukupnog globalnog iznosa investicija, dok je Evropa privukla samo 70 milijardi eura, što predstavlja 26 posto. Na sljedećem mjestu je Kina sa 51 milijardom eura (19 posto).
Najveći broj investicija na sjevernoameričkom tržištu ide u SAD, gdje velike kompanije kao što su Tesla, Ford i General Motors, uz pomoć saveznih i državnih politika – ulažu u infrastrukturu za punjenje. Nasuprot tome, evropske investicije su fragmentirane od zemlje do zemlje. Velika Britanija vodi sa 26,2 milijarde eura, a slijede Njemačka sa 13,5 milijardi eura i Francuska sa 4,6 milijardi eura. Regulatorna nesigurnost i neizvjesnost oko ispunjavanja cilja nultih emisija do 2035. unutar EU, predstavljaju značajne izazove velikim investicijama.
Što se tiče prodora na tržište, Evropa nadmašuje Sjevernu Ameriku sa električnim vozilima koja čine oko 20 posto ukupne prodaje automobila u 2023. Ova visoka stopa usvajanja je predvođena vladinim podsticajima, visokim cijenama goriva i sveobuhvatnim mrežama za punjenje. Norveška je, na primjer, postigla preko 90 posto tržišnog udjela za električna vozila zahvaljujući izdašnim subvencijama i obimnoj infrastrukturi. Nasuprot tome, električna vozila su činila približno 7,6 posto ukupne prodaje automobila u SAD u 2023. Uprkos manjem prodoru na tržište, brz rast ukazuje na obećavajuću budućnost za usvajanje električnih vozila u Sjevernoj Americi.
PROČITAJTE JOŠ:
- Više punjača preduslov za dekarbonizaciju saobraćaja u EU do 2030.
- Da li je EU na dobrom putu za ostvarenje ciljeva emisije CO2 iz saobraćaja?
- Elektrifikacija željezničkog saobraćaja – koliko je primijenjena i zbog čega je važna
Evropa ima gušću, ali u zavisnosti od regiona – manje bogatu mrežu za punjenje. Zemlje poput Njemačke i Holandije napravile su značajne korake, dok druge zaostaju. Direktiva o infrastrukturi za alternativna goriva ima za cilj da standardizuje i proširi infrastrukturu za punjenje širom zemalja članica EU, ali napredak je neujednačen.
SAD nude značajne podsticaje za kupce električnih vozila, uključujući federalne poreske kredite do 7.500 dolara i dodatne podsticaje na državnom nivou. Evropa, posebno Norveška, pruža široku podršku za EV. Oslobođenja od poreza, besplatno parkiranje i pristup autobuskim trakama učinili su Norvešku globalnim liderom u usvajanju električnih vozila. Njemačka i Holandija takođe nude značajne subvencije i imaju ambiciozne planove za postepeno ukidanje vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem.
Rješavanje regulatornih izazova i povećanje investicione privlačnosti ključni su za Evropu kako bi sustigla Sjevernu Ameriku.
Energetski portal