Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine jednoglasno je usvojio Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom po skraćenoj proceduri. Izmjene i dopune Zakona o upravljanju otpadom FBiH odnose se na dva važna pitanja – pitanje rješavanja odlagališta u opštinama i gradovima i operativnog djelovanja inspekcije na terenu, te kaznenih odredbi za posebne kategorije otpada poput guma, ulja i slično.
Usvajanjem se stvaraju pravne pretpostavke za pravilnu i potpunu primjenu Zakona o upravljanju otpadom u praksi, te usklađivanje sa zakonodavstvom EU. Naime, novim Članom 33a preciznije se uređuje pitanje odlagališta otpada, a koje će biti detaljno definisano u provedbenom aktu čija će izrada uslijediti nakon stupanja na snagu ovog Zakona. Takođe, usvojene Izmjene i dopune definišu i iznose novčanih kazni prema težini učinjenog prekršaja za posebne kategorije otpada što do sada nije bilo prepoznato u Zakonu.
Jasmina Pozder, resorna minustarka rekla je da pitanje upravljanja otpadom u našoj zemlji jedno je od onih koje je daleko od riješenog i uređenog, te da moramo naučiti kako se njime upravlja.
Pročitajte još:
- HRVATSKA GRADI ENERGANU ZA PRETVARANJE OTPADA I MULJA U ENERGIJU
- DEFINISANE SANKCIJE ZA NEPROPISNO ODLAGANJE OTPADA
- KOLIKO SMO DALEKO OD CILJA NULTOG OTPADA?
“To je u razvijenim zemljama visokovrijedna sirovina, energent, pa i oblast koja zapošljava, dok još uvijek u našoj zemlji, nažalost, to pitanje predstavlja opterećenje prvenstveno na zdravlje ljudi, ali i na stanje u prirodi i na budžete. Zakonski poboljšavamo ovu oblast u skladu sa standardima i propisima Evropske unije, a upravo je objavljen javni poziv za angažman na izradi novog Plana upravljanja otpadom u FBiH za šta smo sredstva obezbijedili u ovogodišnjem budžetu i što ćemo provoditi u saradnji s UNDP-om“, istakla je Pozder.
Predlagač takođe potcrtava da su se obavile javne konsultacije, a u iste su se s konkretnim primjedbama uključili Zeničko-dobojski kanton, Unsko-sanski kanton, Opština Kakanj, AARHUS centar, kao i Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Dio primjedbi je prihvaćen i uvršten u ovaj tekst.
Da bi Zakon stupio na snagu, mora biti usvojen i u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH.
Energetski portal