Prema najnovijem istraživanju nevladine organizacije Grinpis, krediti brazilskih nacionalnih i internacionalnih banaka, kao i novac poreskih obveznika, finansiraju ilegalno krčenje amazonske prašume.
Istraga je analizirala davanje kredita za poljoprivrednu proizvodnju u Brazilu od 2018. do 2022. godine i otkrila slučajeve u kojima su poljoprivredne aktivnosti bile finansirane na ovaj način uprkos tome što štete životnoj sredini.
U izvještaju pod nazivom Bankarsko izumiranje: Banke i investitori kao partneri u krčenju šuma, Grinpis otkriva da je preko 8,6 miliona dolara pozajmljeno ruralnim imanjima na kojima se sprovodi ilegalno krčenje šume, otimanje zemljišta, neregularno uzgajanje stoke, kao i onima koja se preklapaju sa zaštićenim područjima ili se u njima potpuno nalaze.
Grinpis je identifikovao čak 10.074 imanja koja se djelimično ili u potpunosti nalaze u zaštićenim područjima gdje ne bi smjela da postoji poljoprivredna aktivnost; 24 imanja se preklapa sa autohtonim staništima, dok se 21.692 imanja preklapa sa nezaštićenim javnim šumama.
PROČITAJTE JOŠ:
- NA UVIDU PRIJEDLOG PLANA UPRAVLJANJA PRVIM ZAŠTIĆENIM SPOMENIKOM PRIRODE „VRELA SANE“
- PLASTIKA OD CELULOZE ZA ZDRAVIJU ŽIVOTNU SREDINU
- SVJETSKI DAN ŠUMA
Izvještaj takođe pokazuje da je 798 imanja, na koje je brazilska ekološka agencija IBAMA stavila embargo, takođe dobilo finansiranje.
Industrijska poljoprivreda je glavni pokretač krčenja šuma u Brazilu – skoro 96 odsto posječenih šuma u 2022. godini bilo je posljedica poljoprivrede, saopštio je Grinpis.
Krčenje šuma uzrokuje gubitak staništa divljih vrsta, a time i gubitak biodiverziteta. Osim toga, ilegalna sječa šuma je glavni izvor emisija gasova staklene bašte u Brazilu – 48 odsto emisija u zemlji u 2022. godini bilo je izazvano krčenjem šuma, a kada na to dodamo 27 odsto gasova staklene bašte iz poljoprivrednih aktivnosti, ovaj sektor odgovoran je za 75 odsto ukupnih emisija u Brazilu.
Aktuelna politika nada za Amazoniju
Gubitak šuma značajno je opao u Brazilu i Kolumbiji 2023. godine kao rezultat aktuelne politike koja je zaštitu šuma postavila kao jedan od prioriteta, navodi se u saopštenju Svjetskog instituta za resurse.
Tako je u Brazilu prošle godine zabilježeno smanjenje primarnih gubitaka šuma za 36 odsto, dostigavši najniži nivo od 2015. godine, dok je u Kolumbiji gubitak primarnih šuma prepolovljen u 2023. godini u poređenju sa 2022. godinom.
Međutim, iako su brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva i predsjednik Kolumbije Gustavo Petro pridali veliki značaj zaštiti amazonske prašume, svijet je i dalje daleko od cilja „nultog krčenja“ do 2030. godine budući da su tropski predjeli prošle godine izgubili 3,7 miliona hektara primarnih šuma, što je površina nešto manja od Butana.