Kako će Azerbejdžan unaprijediti primjenu energije vjetra

Foto-ilustracija: Unsplash (Harry Cunningham)

Kako bi unaprijedili primjenu energije vjetra na kopnu i moru u Azerbejdžanu i širem regionu Kaspijskog mora, WindEurope i Azerbejdžanska agencija za obnovljivu energiju potpisali su Memorandum o razumijevanju.

U ovoj oblasti vjetar će igrati ključnu ulogu u energetskoj tranziciji, doprinoseći istovremeno globalnom cilju utrostručenja kapaciteta obnovljive energije do 2030. godine.

Kako je navedeno, Azerbejdžan ima veliki potencijal za razvoj ove energije, što je prepoznala i njihova Vlada. Cilj je da do 2030. godine 30 odsto ukupne instalisane električne energije bude iz obnovljivih izvora.

Drugi cilj kojem teže je izvoz većine energije vjetra u Evropu preko Kaspijskog zelenog energetskog koridora. Do sada su potpisali Memorandum o razumijevanju sa Gruzijom, Rumunijom i Mađarskom za podmorski kabl ispod Crnog mora, navodi se na sajtu WindEurope.

Potpisivanjem pomenutog Memoranduma, WindEurope i Azerbejdžanska agencija za obnovljivu energiju obavezali su se na saradnju u različitim oblastima. Neke od njih su pojednostavljenje procesa izdavanja dozvola kako bi se omogućila efikasna izgradnja novih vjetroelektrana. Riječ je i o razmjeni najboljih praksi i znanja za primjenu interkonektora energije vjetra i električne mreže, kao i o razvoju koridora zelene energije Kaspijsko-EU. Pored toga, saradnja se odnosi i na povezivanje evropskih kupaca električne energije sa energijom vjetra proizvedenom u Azerbejdžanu, zbog optimizacije protoka električne energije…

Ovakva saradnja je značajna ne samo sa aspekta osiguranja zelenije električne energije, već i zbog ekonomske koristi. Kako se navodi, svaka nova vjetroturbina izgrađena u Evropi i susjedstvu generiše u prosjeku 13 miliona evra ekonomske aktivnosti.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti