
Svijet trgovine kafom postao je složen kao i samo ovo piće, a promjenljivi vremenski obrasci u mjestima uzgoja utiču da cijene kafe rastu, pri tome treba dodati i druge faktore poput globalnih tržišnih. Vremenski uslovi usljed klimatskih promjena uticali su da dvije ključne zemlje proizvođače kafe.
Sušni period u Brazilu, posebno u regionu Minas Gerais, ključnoj oblasti za proizvodnju arabike imao je samo 53 odsto svoje istorijske prosječne količine padavina, što utiče na biljke smanjujući prinose. Druga zemlja je Vijetnam, koji je najveći svjetski proizvođač robuste, gdje je porast izvoza ali pad u odnosu na prethodnu godinu. Ova vrsta koja se pretežno koristi u espresu, instant kafama i nekim mješavinama , porasla su za oko 50 odsto ove godine na Londonskoj berzi, pišu svjetski mediji.
„Zabrinjavajuća je projekcija proizvodnje kafe u Vijetnamu za sezonu 2023/24, koja se očekuje da će pasti za 10 odsto zbog suše tokom sezone formiranja plodova, što će biti najmanji rod u posljednje četiri godine“, navodi između ostalog dreambeanscoffee, dodajući da se to može odraziti i na cijenu arabike.

U aprilu su zrna robuste, bila najskuplja u posljednjih 18 mjeseci, od septembra 2022. godine, a ova zrna su inače otpornija na ekstremne vrućine i suše u odnosu na arabiku. To sve smanjuje prinose i dovodi do manje proizvodnje i viših cijena.
Analitičari Rabobank, koji se bavi analizama hrane i agrobiznisa, naveli su u svom godišnjem izvještaju za 2024. godinu da je El Ninjo povezan sa sušom u velikom dijelu jugoistočne Azije, Indije, Australije i dijelova Afrike, što se odrazilo na rast cijena mekih roba kao što su šećer, kafa i kakao u proteklim mjesecima.
Prema istraživanju proizvođača kafe „Cafely“, ljudi u Danskoj plaćaju najveću cijenu kafe, gdje je prosječna cijena pet eura za šolju napitka. Zatim slijede Švajcarska, Norveška, Finska i Švedska, koje imaju slične cijene, uglavnom zbog visokih troškova života.
Pročitajte još:
- Bosanska kafa na listi najboljih bezalkoholnih pića na svijetu
- Šolje kafe iskrčuju šume – prijeti li nam nestašica?
- Klimatske promjene glavni uzrok gubitka biodiverziteta do sredine vijeka
Uprkos rastu cijena Evropa je pogodno tlo za trgovinu kafom, a prema izvještaju, deset zemalja koje najviše piju kafu tokom svog života su sve evropske kada se rangiraju po dnevnoj potrošnji po glavi stanovnika.
Luksemburžani najviše piju kafu, više od 5 šolja dnevno u prosjeku, i troše oko 391.700. eura na nju tokom života. Finska zauzima drugo mjesto na listi, slijede Švedska, Norveška i Austrija.
Podsjećamo, zbog krčenja šuma u zemljama proizvođačima, Evropa je donijela Uredbu prema kojoj samo kafa proizvedena u skladu sa važećim zakonima zemlje proizvođača dozvoljena za uvoz.
Prema prognozama do 2025. godine cijene kafe će se udvostručiti, zbog odnosa ponude i potražnje, a sličan scenario slijedi i za kakao.