Na Igmanu je organizovana konferencija o o šumarstvu u organizaciji KJP “Sarajevo-šume” d.o.o. Sarajevo, sa ciljem okupljanja predstavnika različitih institucije koji imaju uticaj na kreiranje zakonskih regulativa i koji se bave problematikom šumarstva.
Na sastanku se razgovaralo o tekstu Zakona o šumama FBiH kao i o stanju na tržištu, stanju u proizvodnji, reorganizaciji sektora šumarstva, izazovima i preprekama sa kojima se sektor šumarstva i drvne industrije susreće, inovacijama u šumarstvu, uvođenju ekološko-prihvatljivih tehnologija rada, proizvodnji biomase i njenoj upotrebi u budućnosti.
Kemal Hrnjić, federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, rekao je da se suočavamo s izazovima koji zahtijevaju hitno i efikasno djelovanje. Kako je dodao, došli smo do tačke kada bismo svi trebali preuzeti svoj dio odgovornosti upravljanja šumama.
,,Kao federalni ministar, duboko sam svjestan važnosti koju šume imaju za našu zemlju, kako u ekonomskom tako i u ekološkom smislu, stoga sam preuzeo na sebe obavezu da u ovom mandatu kreiramo Zakon o šumama, koji je neophodan da bismo sačuvali naše šume’’, rekao je on.
Kako je istakao, jedan od ključnih problema s kojima se suočavamo jest nedostatak adekvatnog zakonodavnog okvira na nivou Federacije Bosne i Hercegovine koji bi osigurao održivo upravljanje i gospodarenje našim šumama.
Pročitajte još:
- PODNESENA TUŽBA ZBOG NIZA PROPUSTA PRI IZDAVANJU DOZVOLA ZA MHE DUBOKA
- DA HERCEGOVINA NE POSTANE PUSTINJA: ZAŠTITIMO BUNU, BUNICU, KRUPU I BREGAVU
- SAUDIJSKA ZELENA INICIJATIVA – CILJ OD 10 MILIJARDI STABALA
,,Aktuelna situacija je takva da se zakonske regulative odnose na šumarstvo u BiH nalaze na različitim nivoima vlasti, što često stvara konfuziju i administrativne prepreke”, kazao je ministar Hrnjić na početku obraćanja.
Federalni ministar je rekao da se po prvi put donosi sveobuhvatan, pravedan i moderan Zakon o šumama, jer šume trebaju svima, a takođe su se potrudili da proces kreiranja ovog zakona bude potpuno transparentan.
Na ponuđeni radni materijal Zakona o šumama koji je upućen u javnu raspravu, dostavljeni su prijedlozi, primjedbe i sugestije od 68 zainteresovanih strana. U toku je analiza svih dostavljenih prijedloga, međusobno poređenje i ocjena mogućnosti njihove ugradnje u postojeći tekst Zakona radi poboljšanja istog.
,,Mi ćemo početkom narednog mjeseca održati konferenciju ovdje u Sarajevu na kojoj ćemo prezentovati Prednacrt zakona o šumama. Ubijeđen sam da ćemo, uz ovu sinergiju, dobiti novi zakon o šumama u FBiH’’, istakao je ministar Hrnjić.
Sastanku su pored predstavnika Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva prisustvovali kantonalni ministri nadležni za oblast šumarstva, predstavnici Federalne uprave za šumarstvo, Federalne šumarske inspekcije i kantonalnih šumarskih inspekcija, Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevo, UŠIT-a, predstavnika Privredne komore FBiH i Kantona Sarajevo, Samostalnog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira te određeni broj predstavnika realnog sektora koji djeluje u oblasti šumarstva.
Energetski portal