U Lijevče polju za prodaju su pristigle prve količine ranog povrća. Ove godine zbog povećane zaštite od napada insekata proizvodni troškovi su povećani. Trenutne veleprodajne cijene uspijevaju da pokriju troškove i donesu minimalnu zaradu.
Јovica Vujić, iz Karajzovaca, povrtarsku proizvodnju je organizovao na otvorenom i u plastenicima. Uprkos napada insekata uspio je da sačuva kvalitet. Pristigle prve količine kupusa, luka i paprike plasirao je po relativno zadovoljavajućim cijenama.
“Što se tiče cijene proizvodnje i repromaterijala, gnojivo je za nijansu jeftinije nego prošle godine, dok je zaštita bilja čak malo poskupila. Skuplja su i sjemena za 10 do 20 odsto. Zadovoljni smo prodajnom cijenom i vidjećemo šta će biti kako godina bude odmicala”, kaže Vujić.
Dobit od ranog povrća mogla je biti i veća da nisu bili potrebni dodatni zaštitni tretmani. Relativno topla zima je pogodovala da insekti prežive.
Pročitajte još:
- POLJOPRIVREDNICI OČEKUJU SOLIDAN PRINOS PŠENICE
- BLIŽI SE 24. FORUM POLJOPRIVREDNE POLITIKE NA JAHORINI
- ŠEST MILIONA KM ZA SUFINANSIRANJE POLJOPRIVREDNE MEHANIZACIJE
“Možemo reći da su ovog proljeća veoma intenzivni napada insekata, jer je zima bila blaga, pa ih je mnogo uspjelo da preživi u zemljištu. Tako da smo imali evidentirane napade ušnih vaši, tripsa i grinja što je počelo realativno rano u odnosu na kalendarsku godinu”, rekao je Živko Šašić, Resor za pružanje stručnih usluga Područna jedinica Gradiška.
Povrtari u Lijevče polju strahuju da bi moglo doći do naglog pada cijena povrća kada za prodaju pristignu veće količine iz domaćeg uzgoja. Pri relativno visokim trenutnim cijenama, kažu, na granici su rentabilnosti.
“To je politika firmi koje drže visoke cijene, a veleprodajne cijene otkupa su niske. Evo primjera, kupus je tri do četiri marke – karton to je nekih 25 kilograma. Krompir je bio 1,7 maraka prije deset dana i sada je već u veleprodaji pao na 70 feninga, što je mizerno za ovu godinu na ovoliku skupoću uloga u proizvodnju”, ističe Boro Topolović, predsjednik Udruženja povrtara Gradiška.
Na području Gradiške registrovano je oko 350 poljoprivrednih gazdinstava koja se bave povrtlarstvom sa prosječnom godišnjom proizvodnjom od oko 50.000 tona.
Izvor: RTRS