Mikološka sekcija Naučno-istraživački kamp Blagaj2024, koja je okupila više od 40 učesnika studenata i stručnjaka iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, ostvarila je izvanredan rezultat otkrivši čak četiri vrste gljiva koje su prvi put zabilježene na području BiH.
Radi se o vrstama, Coprotus aurora, Orbilia clavuliformis, Patellariopsis dennisiii Rutstroemia punicae. Osim toga, pronađena je i lokalno poznata, ali do sada službeno nezabilježena vrsta Clathrus ruber.
Naučno-istraživački kamp Blagaj realizuje UG Fojničani Maglaj sa partnerima, Omladinski klub Novi val Blagaj, Crnogorsko društvo ekologa / Montenegro Ecologts Podgorica, Naučno-istraživačko društvo studenata biologije i ekologije “Josif Pančić” Novi Sad i Udruženje studenata biologije u BiH i Podršku učenicima na terenu pružiće Sportsko penjački klub Blagaj i u istraživanju pećinskih objekata SNIK Atom iz Zavidovića.
Pročitajte još:
- Biodiverzitet BiH bogatiji za novu vrstu dnevnog leptira
- Mladi iz BiH, Crne Gore i Srbije istražuju biodiverzitet Blagaja
- Da Hercegovina ne postane pustinja: Zaštitimo Bunu, Bunicu, Krupu i Bregavu
„Ekipa neumornih stručnjaka i studenata iz Mikološke sekcije zaslužuje najveće pohvale za njihov predani rad i posvećenost. Pod vodstvom iskusnog mentora Nihada Omerovića, tim je uspio da istraži i dokumentuje ove izuzetno rijetke i vrijedne vrste gljiva. Njihov rad ne samo da doprinosi naučnoj zajednici, nego i ukazuje na opravdanost inicijative za proglašenje Blagaja za zaštićeno područje prirode“, navode iz Omladinskog kluba „Novi val“ Blagaj
Naučno-istraživački kamp Blagaj jedna je od aktivnosti projekta „Mladi zapadnog Balkana za zaštitu prirode“ koji se provodi u okviru Regional Programme on Local Democracy in the Western Balkans 2 (ReLOaD 2), kojeg finansira Evropska unija, a implementira Razvojni program UN.
Energetski portal