Dekarbonizacija teške industrije je jedan od najvećih izazova kada je riječ o borbi protiv klimatskih promjena, jer ovaj sektor troši ogromne količine energije, a za to je još uvijek najisplativija upotreba fosilnih goriva.
Industrijski sektor odgovoran je za četvrtinu emisija gasova staklene bašte, i zbog toga je potrebno razviti nove materijale i procese koji će biti ekološki prihvatljivi, a ujedno i ekonomski konkurentni uglju, kažu stručnjaci iz Centra za strateške i internacionalne studije.
Upravo su švajcarski istraživači otkrili novi ekološki izvor toplotne energije tako što su, koristeći solarnu energiju, uspjeli da generišu preko 1.000 °C koja je neophodna za topljenje čelika, proizvodnju cementa i druge namjene.
Emiliano Kasati, vođa istraživanja sa Federalnog tehnološkog instituta u Cirihu, kaže da njihov koncept koristi sintetički kvarc za hvatanje sunčeve energije.
Pročitajte još:
- INDIJA TREĆA U SVIJETU PO PROIZVODNJI SOLARNE ENERGIJE
- EU STANDARD ZA SOLARNU ENERGIJU NA KROVOVIMA MOŽE DA POKRENE DODATNIH 200 GW DO 2030.
- POTENCIJAL I UTICAJ SOLARNIH PANELA NA VODENIM POVRŠINAMA
Itraživači su napravili solarne prijemnike koji koncentrišu i stvaraju toplotu pomoću hiljada ogledala za praćenje sunca. Uređaj za termičko hvatanje sastoji se od sintetičke kvarcne šipke za koju je pričvršćen neprozirni silicijumski disk kao apsorber energije. Kada su uređaj izložili energetskom fluksu koji je ekvivalentan svjetlosti koja dolazi od 136 sunaca, ploča apsorbera dostigla je 1.050°C, dok je drugi kraj kvarcne šipke ostao na 600°C.
„Prethodna istraživanja su uspjela da pokažu efekat termičkog hvatanja samo do 170°C. Naše istraživanje je pokazalo da solarno termalno hvatanje radi ne samo na niskim temperaturama, već i znatno iznad 1.000°C. Ovo je ključno jer pokazuje njegov potencijal za industrijske primjene u stvarnom svijetu“, rekao je Kasati.
On dodaje da moramo da dekarbonizujemo energiju uopšte ukoliko želimo da se uhvatimo u koštac sa klimatskim promjena.
„Ljudi imaju tendenciju da razmišljaju samo o električnoj energiji kao o energiji, ali u stvari, otprilike polovina energije se koristi u obliku toplote”, dodao je Kasati.
Studija o njegovom konceptu objavljena je u časopisu Device, sa ciljem da demonstrira potencijal čiste energije u industrijama koje intenzivno koriste fosilna goriva.