Na području Nacionalnog parka Sutjeska, tokom ovog mjeseca, uspješno je testiran monitoring protokola za evropskog vuka. Testiranje ovog protokola obuhvatalo je obilazak terena i postavljanje lovačkih kamera na odabrane lokacije, te konstatovanje prisustva vrste.
Tokom dva dana terenskih istraživanja uočeni su tragovi prisustva vrste na odabranim lokalitetima, a vuka je snimljem i kamerama.
Evropski vuk je vrsta koja se u Bosni i Hercegovini može sresti od granice sa Hrvatskom na sjeverozapadu, pa sve do granice sa Crnom Gorom na jugoistoku. Potpuno izostaje ili se sporadično pojavljuje jedino u sjevernom dijelu Bosne i Hercegovine.
Prema zakonima o lovstvu, u Republici Srpskoj vuk se smatra nezaštićenom lovnom divljači, a u Federaciji Bosne i Hercegovine zaštićen je lovostajem.
„ Iako se nalazi na Aneksu II Bernske konvencije, nacionalni plan za zaštitu vrste ne postoji. Pored toga, bez obzira što populacija vuka Bosne i Hercegovine pripada dinarsko-balkanskoj populaciji koja se proteže kroz nekoliko država (od Slovenije na zapadu do Grčke na jugu), te je dokazan protok gena sa jedinkama u Hrvatskoj, prekogranična saradnja i zajednička platforma za očuvanje vuka još nije uspostavljena“, navode iz Centra za životnu sredinu.
Pročitajte još:
- STRUČNJACI IZ REGIONA ISTRAŽUJU BIODIVERZITET RIJEKE RZAV
- KLIMATSKE PROMJENE GLAVNI UZROK GUBITKA BIODIVERZITETA DO SREDINE VIJEKA
- MLADI IZ BIH, CRNE GORE I SRBIJE ISTRAŽUJU BIODIVERZITET BLAGAJA
Fragmentacija staništa, prekomjeran i nedozvoljen lov, trovanje te nedostatak prirodnog plijena vuka takođe kroz prekomjeran lov su glavne prijetnje sa kojima se suočava ova zanimljiva vrsta.
Monitoring vuka je realizovan kroz projekat „Uspostavljanje protokola za praćenje prioritetnih vrsta, staništa i područja“ koji je sproveden pod pokroviteljstvom U.S. Forest Service.
Projektom je predviđena izrada monitoring protokola te uspostavljanje trajnog monitoringa za sledeće vrste odnosno staništa: vuk, barska kornjača, bijela roda, jelenak i omorika.
Energetski portal