Vlada Srbije donijela je novu urebu kojom se oživljava projekat “Jadar”. U novoj uredbi poziva se na odluku Ustavnog suda od prije nekoliko dana, kojom se Uredba o prekidu projekta smatra neustavnom i nezakonitom. Nakon usvajanja nove uredbe nižu se i reakcije javnosti.
Pet dana od odluke Ustavnog suda kojom je kao neustavna proglašena Uredba Vlade Srbije o ukidanju prostornog plana za projekat “Jadar”, Vlada je donijela novu. Poništava se ona donijeta 2022. godine kojom je na projekat “Jadar“ stavljena tačka.
“U cilju realizacije odluke Ustavnog suda, kako bi se obezbijedila mogućnost dalje primjene Uredbe i kako bi se započeti postupci okončali na ustavan i zakonit način, Vlada donošenjem Uredbe preduzima mjere kojima bi se pravni poredak vratio u stanje koje je bilo prije donošenja uredbe koja je proglašena neustavnom“, saopšteno je iz Vlade.
Iz “Rio Tinta” pozdravlju odluku, aktivisti je osuđuju.
“Projekat ‘Jadar’ će morati da ispuni stroge standarde životne sredine u skladu sa propisima Srbije i Evropske unije, što uključuje i nastavak razvoja projekta u pravnom smislu, dalji rad na izradi Studije o procjeni uticaja na životnu sredinu, javni uvid i dobijanje neophodnih dozvola i odobrenja i pre same realizacije projekta”, saopšteno je iz “Rio Tinta”.
Brzo je stigla i reakcija onih koji se zalažu za zabranu kopanja u dolini Jadra.
“Umjesto sopstvenog naroda, vlast je odabrala da služi stranoj kompaniji – ‘Rio Tintu’. Za bilo kakve nemire i sukobe u društvu biće odgovorna vlast”, kaže Savo Manojlović iz pokreta “Kreni-promeni”.
Uoči saopštenja Vlade, predsjednica parlamenta odgovarala je na navode lidera Stranke slobode i pravde da je njena stranka dovela komaniju “Rio Tinto” u zemlju.
Ana Brnabić podsjeća da je projekat “Jadar” u Srbiju stigao u vrijeme vlasti Demokratske stranke i da je prva dozvola izdata 2004.
“Ja ne radim za privatnu kompaniju. Ja radim za interes građana, potpuno transparentno. Što se tiče 2017. i potpisivanja sporazuma o saradnji sa ‘Rio Tintom’, nisam zaboravila, ja sam samo rekla da oni koji danas pričaju da nikakve veze nisu imali sa ‘Rio Tintom’, i koji su protiv ‘Rio Tinta’ i rudarstva i litijuma ti su ljudi koji su doveli ‘Rio Tinto’ u Srbiju, koji su im davali istražna prava”, rekla je Brnabićeva.
Pročitajte još:
- “PEMCI 1” U KLADOVU PRVA TOPLANA KUPAC-PROIZVOĐAČ U SRBIJI
- HRVATSKA ULAŽE 200 MILIONA EURA U PUNJAČE ZA ELEKTRIČNA VOZILA
- MEMORANDUM U OBLASTI NUKLEARNE ENERGIJE – „VJETAR U LEĐA’’ DOMAĆIM STRUČNJACIMA, AKADEMSKOJ I NAUČNOJ ZAJEDNICI
Đedović Handanović: Nema nemogućeg projekta, ima samo loših rješenja
Da se glavna riječ o projektu prepusti stručnjacima ponovo se čulo od resorne ministarke Dubravke Đedović Handanović.
“Treba da pričamo na argumentovanim osnovama, a sa druge strane koja je to odgovornost koju mi preuzimamo i sa projektom i bez projekta. Nema nemogućeg projekta. Ima samo loših rješenja. U tom smislu naši zahtjevi treba da budu maksimalni i po pitanju ekoloških zahtjeva, ekonomskih zatjeva i mi od njih nećemo odustati”, rekla je ministarka.
Ležište minerala jadarita otkriveno je u lozničkom kraju 2004. Taj mineral smatra se jednim od ključnih za prozvodnju litijumskih baterija koje se koriste u električnim automobilima.
Izvor: RTS