Objavljena nova digitalna karta agrosolarnih projekata u Evropi

foto-ilustracija: Pixabay/Antranias

Najnovija digitalna karta agrosolarnih projekata širom Evrope prikazuje preko 200 ovakvih projekata, a obuhvata pilot i komercijalne projekte u poljoprivredi čiji su kapaciteti ukupno veći od 15 GW.

Karta SolarPower Europe prikazuje istaknut raznolik raspon tehnologija, uključujući FNE postavljene na zemlju, FNE među redove, dinamički FNE, uzdignuti FNE iznad zasada, krovne FNE farme i solarne plastenike, prilagođene različitim poljoprivrednim aktivnostima.

Digitalna karta pruža sveobuhvatan pregled projekata od Švajcarske, Francuske, Nizozemske, Litvanije, Njemačke, Španije, Italije, Belgije, Austrije i Velike Britanije. Karta se apdejtuje kako bi pružila najnovije preglede agrosolarnih projekata u Evropi za solarne programere, poljoprivrednike, istraživače i kreatore politika.

Agrosolar je trend koji će u skorijoj budućnosti naći svoju široku primjenu kako u energetici tako i u poljoprivredi. Agrosolarne elektrane su sistemi koji omogućavaju istovremenu proizvodnju električne energije i proizvodnju hrane na istom poljoprivrednom zemljištu.

Ove elektrane su višestruko korisne jer snižavaju temperaturu u rasadu, sprječavaju isušivanje tla i isparavanje vode, ublažavaju štetu od grada i mraza, dok je prozvodnja električne energije tu na neki način sekundarna djelatnost.

Pročitajte još:

Jedan od velikih izazova za poljoprivredu su klimatske promjene koje se svake godine sve više odražavaju na poljoprivrednu proizvodnju zbog čega će u budućnosti agrosolarni sistemi biti od velikog značaja.

Posmatrajući BiH koja ima veliku šansu za razvoj poljoprivrede, ali i solarni potencijal može se reći da naša zemlja ima i veliki agropotencijal.

Pregled agrosolarnih projekata u Evropi možete pogledati ovdje, a različitim bojama označenje su njihove instalisane snage.

Jasna Dragojević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti