Povodom Dana rijeke Sane aktivisti upozorili na njenu degradaciju

Foto-ilustracija: Pixabay (Csillagvirág)

Ekološka manifestacija „Dani rijeke Sane“, koju podržavaju svi gradovi i opštine kroz koje protiče ova rijeka obilježen je uz „Akva Sana“ štafetu, te na taj način još jednom ukazana na potrebu i značaj očuvanja ove rijeke ali i životne sredine u cjelini.

Deklaracija Dani rijeke Sane je potpisana prije 23 godine, a ima za cilj njenu zaštitu kroz sve opštine koje protiče.

„Manifestacija Dan na Sani od izvora do ušća, organizovana je u cilju okupljanja svih ljubitelja prirode, predstavnika udruženja, organizacija, škola, javnih i upravnih struktura, kao i svih građana opština ovog regiona, da bi svaki pojedinac i institucija u granicama svojih mogućnosti mogao doprinijeti očuvanju i zaštiti rijeke Sane sa pritokama i čovjekove okoline u cijelini“, navedeno je u Deklaraciji.

Iz Koalicije za zaštitu rijeke Sane poručili su da je važno što je i ove godine obilježen  Dan rijeke Sane kako bi skrenuli pažnju na značaj očuvanja ove rijeke.

„Još jednom pozivamo sve nadležne institucije, inspektorate i predstavnike kako lokalnih tako i entitetskih vlasti, da urade sve moguće kako bi se zagađenje rijeke Sane i njena degradacija zaustavila. Prvo od strane rada rudnika Medna usljed kojeg se zagađuje Sana preko vodotokova Grabovac i Medljanka, ali zatim i usljed rada rudnika Kamengrad, dolazi do zagađenja Blihe, a zatim i same rijeke Sane. Sve ovo utiče enormno na pogoršanje kvaliteta ove rijeke, na riblji fond, ali i na stanovništvo u slivu Sane koji ovu vodu koristi na različite načine“, saopštili su iz Koalicije.

Pročitajte još:

Dodali su da danas Spomenik prirode Vrela Sane predstavljaju primjer kako jedno zaštićeno područje može da izgleda, a godinama se povećava i broj posjetilaca, te da se nadaju da će i druga lokacija, kanjon  Prizrenac (Prizren-grad) uskoro biti proglašen zaštićenim jer su podaci istraživanja ukazali da on to zaiste jeste.

Inače, manifestacija „Dani rijeke Sane“ inicirana je od strane Misije OSCE-a u BiH 1999. godine, kako bi se zbližili i bolje sarađivali gradovi i opštine koji se nalaze uz tok ove rijeke, a nakon nekoliko godina organizaciju događaja preuzele su lokalne zajednice iz oba entiteta.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti