Site icon Energetski Portal

Premijer Kantona Sarajevo predstavio projekte zelene transformacije grada na konferenciji EBRD-a u Londonu

Foto: EBRD

Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk predstavio je projekte zelene transformacije Sarajeva na konferenciji EBRD Green Cities Mayors’ Meeting 2026, koja je održana u Londonu u okviru Londonske nedelje klimatskih akcija.

Govoreći pred međunarodnom publikom, premijer Uk istakao je aktivnosti koje Kanton Sarajevo sprovodi kako bi unapredio održivi urbani razvoj, smanjio emisije gasova sa efektom staklene bašte i modernizovao gradsku infrastrukturu kroz saradnju sa međunarodnim partnerima.

Poseban akcenat stavljen je na modernizaciju javnog prijevoza, koja obuhvata nabavku novih tramvaja, trolejbusa, autobusa i minibuseva koji postepeno zamjenjuju zastarela vozila. Kao jedan od značajnih rezultata izdvojen je povratak trolejbuske linije između Vogošće i Trga Austrije, dok se paralelno radi na obnovi postojeće i izgradnji nove željezničke infrastrukture u okviru strategije razvoja održivog sistema javnog prijevoza.

Na konferenciji je predstavljeno i ulaganje u povećanje energetske efikasnosti javnih objekata. Završena je druga faza projekta „Energetska efikasnost u javnim objektima Kantona Sarajevo“, kojom su mjere energetske obnove sprovedene u 32 javna objekta, uključujući škole, vrtiće, studentske domove i zdravstvene ustanove.

Pročitajte još:

Kako je istaknuto, projekat predviđa energetsku obnovu ukupno 40 javnih objekata, a u toku su pripreme za radove na preostalim objektima, među kojima su i zgrade od kulturno-istorijskog značaja. Očekuje se da će realizacijom projekta potrošnja energije i emisije ugljen-dioksida biti smanjene za oko 50 odsto.

Ovogodišnja konferencija EBRD Green Cities Mayors’ Meeting održana je povodom deset godina programa EBRD Green Cities, koji danas okuplja 60 gradova sa tri kontinenta i obuhvata više od 80 miliona stanovnika. Skup je otvorila predsednica Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Odil Reno-Baso (Odile Renaud-Basso), koja je naglasila da gradovi imaju sve važniju ulogu u odgovoru na klimatske promene.

Tokom dvodnevnog skupa predstavnici gradova, međunarodnih finansijskih institucija i stručnjaci razgovarali su o načinima finansiranja zelenih investicija, razvoju politika održivog urbanog razvoja i jačanju saradnje u cilju unapređenja kvaliteta života u gradovima.

Energetski portal

Exit mobile version