Koliko često se u domaćinstvima i radnjama desi da voće i povrće nakon kratkog vremena istruli? Namirnice poput banana, čim promjene boju, završavaju u prehrambenom otpadu.
Prema podacima Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija, upravo voće i povrće ima najveći udio bačene hrane – čak preko 30 odsto ukupne proizvodnje, dok žitarice i mahunarke čine najmanji udio. Truljenje igra značajnu ulogu u nagomilavanju prehrambenog otpada na globalnom nivou, jer je svježina važan faktor za namirnice poput jagoda, grožđa, zelene salate, paradajza i spanaća.
Grupa istraživača sa Instituta za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu razvila je preparat namijenjen za ovu problematiku. Zaštićen međunarodnim patentom i testiran u akreditovanim laboratorijama u Srbiji, B-fresh je preparat na bazi prirodnih proizvoda koji mijenja toksične preparate i sprečava brzo truljenje svježeg voća i povrća, čime produžava rok trajanja do sto odsto.
Kako se koristi, od čega je sačinjen i koje su njegove prednosti, objasnio nam je dr Goran Branković, direktor kompanije B-fresh Technologies koja stoji iza ovog preparata.
– B-fresh je emulzija na bazi biopolimera, odnosno prirodnih materijala, hitozana i želatina, pored čega sadrže i aktivne komponente kao što su esencijalna ulja i soli nekih metala, poput cinka. Ovi materijali imaju antimikrobna i antioksidativna svojstva, zbog čega štite hranu od kvarenja. Aktivne komponente esencijalnih ulja su inkapsulirane u biopolimernu matricu i sporo se otpuštaju praveći zaštitnu atmosferu – objašnjava Dr Branković.
U FOKUSU:
- KOLIKO SMO DALEKO OD CILJA NULTOG OTPADA?
- FAKTORI NASTANKA I METODE SMANJENJA KOMUNALNOG OTPADA
- PREDSTAVLJENA “SLAGALICA OTPADA” I NAUČNA MONOGRAFIJA O CIRKULARNOJ EKONOMIJI
Nakon što se nanese u tankom i nevidljivom sloju na unutrašnju stranu pakovanja, bilo da je riječ o plastici, papiru, kartonu – preparat uspjeva da formira tanak zaštitni nanos koji ima antimikrobna i antioksidativna svojstva, što dalje omogućava da se u narednih 10–15 dana spriječi razvoj bakterija, gljivica i pljesni na voću i povrću.
Na ovaj način svako pakovanje postaje aktivno, bez potrebe za promjenom ambalaže. Zanimljivo je da proizvod vrši svoju funkciju čak i kada pakovanje nije u potpunosti zatvoreno, ili je stilizovano na takav način da postoje otvori. Iako je trenutno u ponudi jedna vrsta B-fresh emulzije, postoji mogućnost njenog prilagođavanja tačno određenoj vrsti voća. Različiti mikroorganizmi napadaju i dovode do truljenja različite vrste voća i povrća, ali se može pronaći najefikasnija emulzija koja će se boriti protiv odgovarajućih mikroorganizama.
Priredila: Milica Vučković
Tekst u cjelosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODRŽIVA ARHITEKTURA I FINANSIRANJE ZELENE GRADNJE.