Nešto više od 113.000 noćenja turista evidentirano je u Republici Srpskoj u prošlom mjesecu, što je za 15 odsto više nego u istom periodu lani.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u maju su ostvarena 49.133 dolaska turista, što je u odnosu na april više za 24,6 odsto, te 113.444 noćenja turista, što je u odnosu na april više za 16,7 odsto.
“Broj dolazaka turista u maju 2024. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine veći je za 6,8 odsto, dok je broj noćenja veći za 15,1 odsto”, navode iz Republičkog zavoda za statistiku.
Marko Radić, rukovodilac Sektora za razvoj i promociju Turističke organizacije Republike Srpske, ističe da su rezultati za maj baš onakvi kakve su predvidjeli i prije zvanične statistike.
“Oko 20.000 više registrovanih noćenja u ovoj godini u odnosu na isti period prethodne govori da ćemo zasigurno još jednom brisati stare rekorde i upisivati nove momente u turizmu Republike Srpske, koji je jedan od najsvjetlijih segmenata privrede. U ovom periodu godine cijela Republika Srpska kao destinacija živi turizam, mnogo je aktivnosti, događaja i manifestacija kojima se upotpunjuje i obogaćuje ponuda u velikom dijelu lokalnih zajednica”, ističe Radić.
Prema njegovim riječima, Banjaluka, Trebinje i Istočno Sarajevo su tri destinacije sa najviše aktivnosti, s tim da su banje standardno dobro posjećene tokom čitave godine.
“Izdvojio bih još i rafting na Tari kao najuzbudljiviju aktivnost za ovaj period godine, uprkos tome što statistički to ne možemo opravdati zbog visokog, skoro stoprocentnog rada u sivoj zoni u kampovima”, kaže Radić.
Što se strukture turista tiče, kako kaže, ona se mnogo ne mijenja, uglavnom su to, pored domaćih, turisti iz regiona, a uz standardne Nijemce, Turke i Austrijance, primjetan je porast dolazaka Rumuna, Makedonaca i Kineza, između ostalih.
Pročitajte još:
- FEDERALNI TURISTIČKI BAROMETAR: REKORDNI BROJEVI U PRVOM KVARTALU 2024. GODINE
- JEDINSTVENI TAG UREĐAJ ZA SRPSKU I SRBIJU DO POČETKA TURISTIČKE SEZONE
- OD JULA ACC TAG UREĐAJI I ZA AUTOPUTEVE U HRVATSKOJ
“Sve je više zainteresovanih da svoj kapital investiraju u određene vidove ponude, što će primorati i odgovorne da se više posvete infrastrukturi, koja nam je možda i najveći problem pri građenju destinacije kakvu želimo”, dodaje on.
I Branka Branković, viši stručni saradnik za odnose sa javnošću u Turističkoj organizaciji Banja Luke, kaže da je u Banja luci u maju evidentirano 16.055 noćenja, s tim da je zabilježena tendencija rasta u odnosu na mjesec ranije.
“Bilo je 11.307 dolazaka turista, što je takođe više u odnosu na april. Većinom su to stranci, a od navedenog broja, bilo je 7.350 stranih državljana. Kada su u pitanju noćenja, evidentirano je 10.766 noćenja stranih turista, dok je domaćih bilo 5.200”, kaže Brankovićeva.
Navodi da se očekuje da će u narednom periodu rasti broj noćenja i dolazaka turista, s obzirom na to da nas već sljedeće sedmice očekuju “Banjalučki etno-dani”, a zatim počinje i “Ljeto na Vrbasu”, te druge manifestacije.
Dodaje da Banja Luka više nije sezonska destinacija, već da turisti dolaze tokom cijele godine i većinom se zadržavaju po dva-tri dana.
Izvor: Nezavisne novine