Sada su in električna vozila, a u budućnosti će biti od paukove svile

Automobilska industrija u svome razvoju ne ide samo u pravcu energetske efikasnosti već se sve više okreće upotrebi organskih materijala, pa nakon prvog biorazgradivog automobila napravljenog od šećerne repe i lana pod nazivom „Lina“ naučnici rade na pravljenu materijala na bazi paukove svile, a koji će koristiti za izradu auta.

Superautomobil osmisli su u Sjedinjenim Američkim Državama, a zasnovan je na paukovoj svili kao najjačem biološkom materijalu, gdje pomiješan s karbonskim vlaknima stvara materijal za karoseriju i šasiju.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @velozzi

Do ove ideje došao je tim istraživača Državnog univerziteta Juta. Oni su pod vođstvom profesora Rendija Levisa i dizajnera Roberta Velozija, koji je radio i na projektima NASE razvili ovaj auto budućnosti. Zajedno su  osnovali kompaniju „Spidey Tek“, u kojoj već rade proizvode na bazi paukove svile, poput specijalnih ljepila i dijelova u medicinskoj industriji.

Kako navode paukova svila koju su vještački uzgojili ima ograničenja samo u mašti, a samo neke od  primjena su u elektronici, regeneraciji tkiva, zamjeni tetiva, ligamenata.

Pročitajte još:

Među specifikacijima koje navode su da će ovaj auto imati prirodno aspirisani V-12 motor koji ispunjava euro-7 standarde emisije, u kombinaciji sa 6-stepenim manuelnim F1 mjenjačem,  blok motora i glave cilindara su od aluminijumske legure, usisni razvodnik od karbona/paukove svile sa optimizatorima usisa, a težina motora je 180 kilograma.

Ovaj automobil njegovi kreatori nazivaju i tehnološkim umjetničkim djelom, a proizvodnju planiraju da ograniče na 100 automobila i računaju da se to neće dogoditi prije 2029. godine.

Trendovi u automobilskoj industriji vode ka tome da veći dio auta bude ekološki razgradiv, pa se karoserija pravi i korištenjem bezfosilnog čelika, a vjetrobrani od recikliranih materija. Očekuje se da će bezfosilni čelik imati veliki uticaj na tranziciju automobilske industrije ka održivijoj budućnosti jer je potpuno reciklabilan bez gubitka svojih osobina.

Jasna Dragojević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti