Od 25. do 28. juna 2024. godine u hotelu Zlatibor Resort na Zlatiboru održaće se Međunarodno Savjetovanje ENERGETIKA 2024.
Ove godine trebali bi postati vidljiviji pozitivni učinci dekarbonizacije energetike, saobraćaja i industrije s ciljem saniranja posljedica sve bržih klimatskih promjena i sve intenzivnijeg zagađenja životne sredine.
Srbija je prihvatila Sporazum COP28. Najveći napredak u odnosu na prethodne globalne klimatske sporazume je poziv da se utrostruče kapaciteti obnovljivih izvora energije i udvostruče prosječne godišnje stope rasta energetske efikasnosti do 2030. godine, kao i poziv da se ubrza prelaz s fosilnih goriva u energetskim sistemima u ovoj deceniji, ali na pošten način, kako bi se postigla nulta emisija do 2050. godine.
Pogled prema sredini ovog vijeka u energetici svakako postavlja pitanje čime će region i Republika Srbija zamijeniti ugalj? Koliko mogu sami obnovljivi izvori energije te što i u kojoj mjeri se očekuje od korištenja vodonika (a u mnogim tehnološkim rješenjima i od amonijaka), a što je s nuklearnom energijom sa sve atraktivnijim primjenama malih modularnih nuklearnih reaktora (snage preko nekoliko stotina MW)? Koje od ovih tehnologija nam mogu biti dostupne?
Financijski i ekonomski aspekti energetske tranzicije predstavljaju dodatni izazov. Gdje pronaći kapital za podsticanje razvoja optimalnog korištenja obnovljivih izvora energije i onih subjekata koji dosljedno i čvrsto provode programe energetske efikasnosti i zaštite životne sredine? Kako osigurati da domaća energija ne gubi korak s okruženjem? Daju li rješenja u kojima se interveniše reindustrijalizacija, ali usmjerena na proizvodnju novih tehnologija obnovljivih izvora, ekonomske rezultate?
Energetska tranzicija, osim tehnoloških promjena, financijskih i ekonomskih izazova, donosi i značajne promjene u društvenoj sferi. Pojava i rast broja potrošača u Republici Srbiji, kao i nekoliko energetskih zadruga, ohrabrujući su znaci na putu ka demokratizaciji energetike. Ali kako intenzivirati te procese? Kako će cijena energije ostati dostupna građanima i privredi, kako izbjeći zamke vođenja socijalne politike kroz energetiku? Ima li mjesta za domaćinstva i pojedince u kreiranju energetske politike (posebno u području toplotne energije)? Ima li energetsko zadrugarstvo u korištenju biomase budućnost u Srbiji?
To su pitanja koja će dominirati raspravama koje će se voditi na međunarodnom Savjetovanju ENERGETIKA 2024, a o odgovorima na ta pitanja bitno će zavisiti razvoj energetskog sektora u regiji.
Energetski portal