Gas kao energent 21. vijeka, i upotreba vodonika kao iduća stepenica u razvoju i korištenju prirodnih goriva, privukli su veliku pažnju na drugom danu Samita energetike u Trebinju, tokom panela Razvoj sektora prirodnog gasa i mogućnost korištenja prirodnog gasa kao prelaznog goriva u procesu dekabornizacije Zapadnog Balkana.
Trenutno najviše korišteni energent ugalj nije rješenje, i sa time su bili saglasni svi učesnici, ali trebamo biti svjesni da proces dekabornizacije zahtijeva vrijeme.
Marko Panić iz GEH Srbija, u završnoj riječi izjavio je da je prirodni gas tranzicioni energent, ali da bi došli do njega treba vremena.
,,Gledajući izgradnju energetskih objekata na prirodni gas, tamo gdje postoji volja, infrastruktura i novac, za realizaciju od početne ideje, projektovanja, nabake građevinske i upotrebne dozvole, potrebno je četiri do pet godina“, poručio je Panić.
Pročitajte još:
- SET: ULOGA NOVIH TRŽIŠNIH UČESNIKA U DALJNJEM RAZVOJU TRŽIŠTA ELEKTRIČNE ENERGIJE
- UMREŽAVANJE ELEKTROPRIVREDA REGIONA KLJUČ ZA ENERGETSKU BUDUĆNOST
- POČEO TRODNEVNI SAMIT ENERGETIKE U TREBINJU
Nirha Kozica iz KJKP Toplane Sarajevo prenijela je iskustva ovog preduzeća i načine na koji oni pokušavaju naći prihvatljivo rješenje.
,,Zadnjih godina imamo strah da li će biti dovoljno gasa za Sarajevo, te smo tražili alternativne mogućnosti, na koji energent se osloniti. Tehnologija toplih pumpi je model koji smo dobili analizom, a od tri rješenja najisplativija je geotermalna voda iz Ilidže, samo bi to bila velika investicija”, rekla je ona.
Prirodni gas je ključan element u procesu dekarbonizacije zemalja u tranziji, to je neminovan proces. Hoće li se posve napusititi koncept sagorijevanja prirodnog gasa i preći na neka druga goriva, za sada je rano govoriti, ali gas je trenutno neminovnost.
Strategija dekabornizacije obaveza je BiH kao države koja ima namjeru da postane članica EU, a taj proces trebao bi da se završi do 2050. godine.
Jasna Dragojević