Zamislite da šetate gradom ili vozite bicikl u prirodi, i time doprinosite da grad dobije stablo više, da neka životinja bude nahranjena ili jednostavno osvojite kartu za pozorište. Tokom novembra prethodne godine pokrenuta je City&Me aplikacija – inovativna platforma osmišljena da širenjem svijesti o značaju održive budućnosti pokrene građane da mijenjaju svoje navike i životnu sredinu u okviru lokalne zajednice.
Platforma predstavlja plod saradnje između Aleksandra Stamenkovića i Branka Krsmanovića, koji su radili uz tim stručnjaka iz nevladinog, poslovnog i javnog sektora. Naš sagovornik, Aleksandar, odlučio je da nam bolje objasni koji to spektar mogućnosti pruža njihov izum, i kako može biti od pomoći u formiranju pametnih i održivih gradova.
Od svog lansiranja City&Me je uspjeo da okupi više od 15.000 građana, obezbijedi podršku kroz lokalne i nacionalne kompanije, gradove, međunarodne organizacije, brojne stručnjake i partnere. Iako je nastala u Nišu, uspjeh je naveo osnivače da razmišljaju i o drugim gradovima, a sljedeći bi mogao da bude Kragujevac, gdje postoji izuzetna saradnja kroz City&Me chatbot.
City&Me chatbot dizajniran je da građanima olakša pristup lokalnim vijestima, kao što su informacije o javnom prevozu, detalji o kulturnim događajima ili ankete. Chatbot se integriše u aplikaciju Viber i može se koristiti nezavisno od usluga same aplikacije. Zahvaljujući svojoj integraciji u Viber, City&Me chatbot uspjeo je da dostigne veliki broj korisnika, preko 100.000 ljudi u Nišu i Kragujevcu. Planovi za širenje aplikacije postoje i kada je riječ o regionu.
U FOKUSU:
- CHARGE&GO POMJERA GRANICE E-MOBILNOSTI
- ČELINAC DOBIJA DVIJE SOLARNE ELEKTRANE
- UZ LUXEN SOLAR DO ZDRAVIJE ŽIVOTNE SREDINE
“Sa sigurnošću možemo da potvrdimo da će najmanje jedan od gradova u regionu koristiti City&Me servise do kraja jula 2024. godine”, rekao nam je Aleksandar, ne otkrivajući koji grad je u pitanju.
Kada je riječ o tokenizaciji, City&Me koristi sistem nagrađivanja, tako što mjeri zelene aktivnosti korisnika. Ukoliko u toku jednog mjeseca načinite 100.000 koraka ili pređete 100 kilometara biciklom, aplikacija vam automatski dodjeljuje zlatni token koji vi možete da zamjenite za sadnicu u gradskom parku, koja je označena u digitalnoj zelenoj oazi i nosi ime korisnika. Osim toga, u saradnji sa jednom od kompanija, korisnici tokene osvajaju i reciklažom električnog ili elektronskog otpada.
“Korišćenje tokena kao valute unutar aplikacije otvara širok spektar mogućnosti za korisnike. Tokeni se mogu zamijeniti za različite nagrade, usluge ili popuste kroz prodavnicu dostupnu unutar aplikacije. Nagrade variraju, od karata za pozorište, besplatnih obroka, popusta za prevoz, do sadnica posađenih u lokalnim parkovima ili šumama”, objašnjava Aleksandar.
Priredila: Milica Vučković
Tekst u cjelosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala OČUVANJE PRIRODE.