Uzgoj kafe u svijetu ozbiljno prijeti životnoj sredini krčenjem šuma, a u nastojanju da se ono zaustavi, Evropa je donijela Uredbu prema kojoj samo kafa proizvedena u skladu sa važećim zakonima zemlje proizvođača je dozvoljena za uvoz. Zbog toga su trgovci starog kontinenta počeli da gomilaju zalihe ovog proizvoda.
Uredba o proizvodima bez krčenja šuma (EUDR) pokušava da ograniči količinu poljoprivrednih proizvoda koji se unose na evropsko tržište, a koji su povezani sa krčenjem šuma. Ova uredba sa punom primjenom počinje od kraja ove godine.
Nova pravila za cilj imaju i da smanje emisije ugljenika uzrokovane potrošnjom u EU uzrokovane proizvodnjom relevantnih proizvoda za najmanje 32 miliona metričkih tona godišnje, navodi se između ostalog na sajtu Evropske komisije.
Ova promjena predstavlja opterećenje naročito za proizvođače, koji nemaju resursa da se pridržavaju detaljnih propisa zbog čega žure sa izvozom prije EURD-a. Iz Međunarodne organizacije za kafu (ICO) saopštili su da pad zaliha kafe u zemljama proizvođačima signalizira potencijalnu zabrinutost u pogledu ponude u bliskoj budućnost i sposobnosti proizvođača da zadovolje domaću i međunarodnu potražnju u narednim mjesecima.
Pročitajte još:
- KAKO BANKE FINANSIRAJU KRČENJE AMAZONIJE
- KAKO JE POLJOPRIVREDA UGROZILA SAVANU SA NAJVEĆIM BIODIVERZITETOM NA SVIJETU
- BOSANSKA KAFA NA LISTI NAJBOLJIH BEZALKOHOLNIH PIĆA NA SVIJETU
Zemlje poput Brazila, Kolumbije i Kostarike bolje su pripremljene za Uredbu koja od proizvođača zahtijeva pribavljanje potvrde da je kafa nije proizvedena na iskrčenoj zemlji, dok će se mali poljoprivrednici u afričkim zemljama imati više problema.
Pored kafe nova pravila odnosiće se na i na stoku, kakao, uljanu palmu, gumu, soju i drvo. Uredba se primjenjuje na operatere i trgovce, dakle kompanije koje se bave uvozom, preradom i prodajom kafe.
Od trenutka usvajanja propisa, u aprilu 2023. velike kompanije su imale 18 mjeseci, a male 24 mjeseca da se usklade s novim pravilima.