Na Međunarodnoj konferenciji UNESCO-a o zemljištu, iznijeti su zabrinjavajući podaci o kopnenoj površini planete. Kako je upozoreno, 90 odsto zemljišta moglo bi da bude degradirano do 2050. godine.
Tom prilikom, Odri Azulej, generalna direktorka UNESCO-a, apelovala je na 194 države članice ove organizacije da poboljšaju zaštitu i obnavljanje zemljišta.
Podaci navedeni u Svjetskom atlasu dezertifikacije (eng. World Atlas of Desertification), najmanje 75 odsto zemljišta je već degradirano, što ima direktan uticaj na preko tri milijarde ljudi.
Kako bi pružila podrška država članicama, UNESCO uspostavlja svjetski indeks zdravlja tla u saradnji sa međunarodnim partnerima. Na ovaj način, mjera za procjenu i poređenje kvaliteta zemljišta u različitim regionima i ekosistemima biće standardizovana. Dalje, to će omogućiti da se identifikuju trendovi koji pokazuju degradaciju ili povoljšanje, a takođe će pokazati i koja područja su najviše pogođena, odnosno ugrožena.
Pročitajte još:
- ZAGAĐIVAČI ĆE UBUDUĆE MORATI DA PLATE ČIŠĆENJE ZEMLJIŠTA
- EROZIJA ZEMLJIŠTA VODOM JE VELIKA PRIJETNJA GLOBALNOJ POLJOPRIVREDI?
- JESMO LI NA DOBROM PUTU DA ZAUSTAVIMO KRČENJE ŠUMA DO 2030. GODINE?
UNESCO je najavio i pilot inicijativu za održivo upravljanje zemljištem i pejzažima u preko deset prirodnih lokaliteta. Cilj je da se procijeni efikasnost primjenjenih metoda upravljanja na ovim lokacijama, ali takođe i da se najbolje od ovih metoda primjene i u drugim regionima svijeta. Kako se navodi, menadžeri ovih lokacija proći će kroz obuke i biće podstaknuti da razviju inovativne projekte za očuvanje i upravljanje zemljištem.
Pored njih, obuka će biti obezbijeđena i za članove vladinih agencija, organizacija za zaštitu prirode i autohtonih zajednica, kako bi dobili što više sredstava koja su potrebna za zaštitu zemljišta. U inicijativu će biti uključene i mlađe generacije, kako bi se što više širila svijest o ovom važnom problemu.
Energetski portal