Uvođenje prekogranične takse na CO2 EU donosi promjene u poslovanju preduzeća

Foto-ilustracija: Unsplash (Marcin Jozwiak)

Prelazna faza za uvođenje prekogranične takse na CO2 Evropske unije počela je da se primjenjuje od 1. oktobra 2023. godine i već donosi promjene u poslovanje preduzeća na Zapadnom Balkanu i u Turskoj.

To su firme koje izvoze električnu energiju, cement, čelik, gvožđe, aluminijum, đubriva i vodonik i već imaju obavezu da izvještavaju o mjerenju CO2 u proizvodnji.

Kompanije koje izvoze već su poslale prve izveštaje o količini CO2 emitovanoj u proizvodnji robe i o tome obavijestile firmu kojoj su je prodale, potvrdila je Jelena Jekić, iz kompanije Mediteran inoks, koja izvozi metalne konstrukcije i građevinske elemente.

„Recimo za jednu stolicu, da bi proračunali koliko smo potrošili CO2 niko nije znao da mi kaže put. U narednom periodu, pronaći ćemo sami metodologiju rada“, rekla je ona.

BiH još nije uspostavila sistem za trgovanje emisijama, a uz podršku energetske zajednice pripremljena je mapa puta za određivanje cijena ugljenika.

Pročitajte još:

U toku je i izrada integrisanog energetskog i klimatskog plana BiH, potvrdila je Sanja Kapetina, iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

„Negativne uticaje CO2 mehanizma možemo izbjeći tako što ćemo usvojiti i implementirati sistem trgovanja emisijama, a koji će biti usklađen sa sistemom EU. Sredstava koja bi se prikupila ostajala bi u BiH, dok sredstva koja se prikupljaju kroz Mehanizam prekograničnog usklađivanja ugljenika (CBAM), idu u budžet Evropske unije“, rekla je Kapetina.

Privredna komora RS provodi obuke privrednika za pripremu za CBAM.

Boško Borojević, sekretar Udruženja metalurgije i prerade metala petrohemijske industrije i energetike u Privrednoj komori RS, rekao je da je potrebno razmišljati kako bi se proizvodni procesi optimizovali i kako bi došlo do smanjena potrošnje bilo koje vrste energije.

Potpuna primjena CBAM mehanizma počinje 1. januara 2026. godine i od tada će se za svaku tonu emitovanog CO2 u prozvodnji robe koja se izvozi u EU morati platiti određen iznos.

Izvor: RTRS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti