Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić učestvovao je u Beogradu u radu 14. Konferencije o mineralnim resursima, koja je okupila vodeće predstavnike industrije, stručnjake i donosioce odluka iz regiona.
Tokom konferencije diskutovalo se o ključnim temama koje oblikuju budućnost rudarstva. Posebna pažnja bila je posvećena energetskoj tranziciji i značaju rudarstva, kao i o doprinosu rudarstva razvoju lokalnih zajednica, sa naglaskom na društveno odgovorno poslovanje i stvaranje novih radnih mesta.
Održive prakse i savremene tehnologije koje omogućavaju efikasniju i ekološki prihvatljiviju eksploataciju mineralnih resursa takođe su bile značajna tema. Bezbjednost i zdravlje u rudarstvu dobili su poseban osvrt sa ciljem unapređenja standarda radnih uslova, dok je cirkularna ekonomija prepoznata kao model koji podstiče maksimalno iskorišćavanje resursa uz smanjenje otpada. Problematika u rudarstvu, sa akcentom na regulatorne izazove i potrebu za daljim inovacijama, takođe je bila u fokusu ovog događaja.
Obraćajući se prisutnima, Đokić je istakao da je rudarski sektor od vitalnog značaja za održiv ekonomski razvoj i energetsku stabilnost, posebno u svjetlu globalnih promjena u energetskom sektoru. Prema njegovim riječima, rudarski sektor čini oko četiri odsto BDP-a Republike Srpske i zapošljava više od 6000 radnika, što samo po sebi govori o njegovom značaju za cjelokupnu privredu.
„Rudarstvo nije samo osnova za industrijski napredak, već i značajan oslonac za lokalne zajednice. Potrebno je dalje unapređivati standarde bezbjednosti i zdravlja radnika, ali i intenzivno raditi na primjeni održivih tehnologija koje minimiziraju uticaj na životnu sredinu,” rekao je Đokić istakavši da Republika Srpska u tom pogledu primjenjuje sve evropske standarde.
Ministar je takođe istakao značaj aktivnog djelovanja, podizanja svijesti i edukacije javnosti o značaju geoloških istraživanja i rudarstva kao baznih industrija i osnove za mnoge druge djelatnosti, kao i o svim praktičnim prednostima tih aktivnosti za lokalnu zajednicu i privredu u cjelini.
Pročitajte još:
- Kako su građani BiH zaštitili Kupres od rudarskog projekta?
- Izdato je Rješenje o obimu i sadržaju za rudarski dio projekta „Jadar“
- Održan sastanak u Evropskom parlamentu: BiH ne smije biti rudarska kolonija
„Svjesni smo svih izazova na globalnom nivou i kod nas, naročito u pogledu otpora ovim aktivnostima, i ti izazovi zahtjevaju proaktivno i pravovremeno djelovanje”, istakao je te naglasio važnost saradnje između javnog i privatnog sektora kako bi se unapredile postojeće rudarske prakse i podstakao prelazak na cirkularnu ekonomiju, koja podrazumijeva maksimalno korištenje resursa uz minimalne ekološke efekte..
„Neophodno je da zajedničkim snagama kreiramo uslove za održiv rast ovog sektora, koji će u budućnosti obezbediti energetsku nezavisnost i nove prilike za zapošljavanje”, poručio je Đokić dodavši da je ova konferencija upravo odraz takvih nastojanja.
Konferencija je potvrdila značaj dijaloga između svih zainteresovanih strana u cilju odgovornog i inkluzivnog razvoja ovih strateških oblasti privrede.
Energetski portal