Ekološki kriminal predstavlja jednu od najbrže rastućih kriminalnih ekonomija na svijetu, sve češće dešavajući se naočigled svih, upozorava Evropska komisija. Ovaj oblik kriminala obuhvata prodaju ugroženih vrsta putem društvenih mreža, ilegalnu sječu šuma, krijumčarenje divljih životinja i mnoge druge nezakonite aktivnosti.
U pokušaju da odgovori na ovaj sve veći globalni izazov, ove nedJelje je u Parizu održan Dijalog o bezbjednosti i razvoju, čiji je cilj unapređenje multilateralnog i višeakterskog odgovora na ekološki kriminal. Ovaj događaj organizovali su francuska vlada i projekat ECO-SOLVE. Evropska unija je pozvala na jaču globalnu koordinaciju, inovativnije mehanizme sprovođenja zakona i veću odgovornost kako javnog, tako i privatnog sektora. Takođe, ukazano je na to da ekološki kriminal opstaje zbog praznina u zakonodavstvu koje omogućavaju njegovu nesmetanu proliferaciju.
Inovativni odgovor na ekološki criminal
ECO-SOLVE je projekat kojeg finansira Evropska unija, a koji koristi inovativne pristupe u borbi protiv ekološkog kriminala, povezujući naprednu tehnologiju, međunarodnu saradnju i angažman lokalnih zajednica kako bi se smanjila šteta koja se nanosi prirodi.
Kroz upotrebu vještačke inteligencije, otvorenih izvora podataka i naučnih tehnika, kao što su DNK analiza i stabilni izotopi, ECO-SOLVE omogućava efikasno praćenje ilegalnih tržišta i identifikaciju ključnih aktera u ovom kriminalnom sektoru.
Pored toga, projekat se fokusira na uključivanje lokalnih zajednica u strategije borbe protiv ekološkog kriminala, osnažujući njihov uticaj na globalne političke odluke i zakonodavne promjene. ECO-SOLVE prepoznaje hitnu potrebu za snažnijom globalnom koordinacijom i primjenom inovativnih mehanizama sprovođenja zakona kako bi se efikasno zaustavio ekološki kriminal, koji ne samo da ugrožava prirodne resurse, već i bezbjednost zajednica širom svijeta.
Pročitajte još:
- Građani Šipova organizuju protestnu šetnju za spas Plive
- CZIP poziva na zaštitu prirodnih područja Crne Gore od interesa investitora
- Sporna biogoriva: Obmana o palminom otpadu ugrožava zelene ciljeve
Uticaj ekološkog kriminala
Ekološki kriminal ima značajan negativni uticaj, stvarajući ozbiljne posljedice po ekosisteme i životnu sredinu. Povećanje zagađenja, degradacija divljih vrsta i smanjenje biodiverziteta narušavaju ekološku ravnotežu i ugrožavaju opstanak mnogih vrsta.
Ovakve aktivnosti mogu da dovedu do bolesti, ekoloških katastrofa i nepovratnih klimatskih promjena. Kontaminacija lanaca ishrane i smanjenje životnog vijeka ljudi samo su neki od direktnih i indirektnih efekata ekološkog kriminala.
Ekološki kriminal ne izaziva samo direktne ekološke i zdravstvene posljedice, već može dovesti i do drugih problema, kao što su politička nestabilnost i dalje pogoršanje društvenih uslova. Čak i kada se pokrenu inicijative za borbu protiv ovog kriminala, intervencije mogu da dovedu do neželjenih posljedica, poput kršenja ljudskih prava, nasilja ili korupcije, čime se situacija često dodatno komplikuje.
Da bi borba protiv ekološkog kriminala bila uspješna, potrebno je kombinovati inovativne mehanizme sprovođenja zakona, jaču globalnu koordinaciju i aktivnu ulogu lokalnih zajednica.
Primjer aktuelnog slučaja ekološkog kriminala
Početkom aprila policija je uz podršku Evropsola, u Francuskoj i Španiji uhapsila 29 članova kriminalne organizacije zbog prodaje ilegalnih sredstava za zaštitu bilja. Otkriveno je da je grupa prodala 25 tona ovih proizvoda, uglavnom u Francuskoj, što je dovelo do zarade veće od pet miliona eura. Ovaj slučaj pokazuje kako ilegalne aktivnosti ne samo da ugrožavaju ekosisteme, već i dovode do značajnih ekonomskih i pravnih posljedica.