Ključni pojam kada su u pitanju aktivnosti u vezi sa poboljšanjem mikroklime u glavnom gradu Austrije u prethodnih pet godina je „ofanziva ozelenjavanja”. Sa 344 projekta u okviru inicijative „Riješimo se asfalta”, koji se sprovode u svih 23 opštine postignuti su rekordni rezultati. S jedne strane, radi se o finansiranju inicijative „Klimatski grad za primjer” u iznosu od 100 miliona eura, pod motom „Uklanjanje asfalta – Ozelenjavanje – Rashlađivanje“ kako bi se Beč pripremio za dolazeće klimatske promjene. S druge strane, tu je inicijativa „ofanziva ozelenjavanja”, koja u Beču radi na očuvanju i proširenju udjela zelenih površina. Ukupno su tako u svim opštinama preduzete mjere i zasađeno je više zelenila, smanjen je broj urbanih toplotnih ostrva, betonski areali pretvoreni su u prijatne oaze i ukupno je poboljšana mikroklima za stanovnike.
Samo u gusto izgrađenim ulicama zasađeno je 85.500 m² zelenih površina, uz klasične asfaltirane zone posađeno je preko 3.300 stabala. Dodatno je stvoreno oko 2.000 m² vodenih igrališta kako bi se poboljšala gradska mikroklima.
„Posebno smo u gusto izgrađenim dijelovima grada, kao i u prigradskim opštinama, unijeli više zelenila na ulice i trgove, kao i mnogo vodenih elemenata. Jer drveće i voda su ključni za rješavanje gradskih toplotnih ostrva i poboljšanje kvaliteta boravka u tim dijelovima”, rekla je Uli Zima, gradska odbornica za inovacije, planiranje i mobilnost.
„Najbolju zaštitu od vrućine pružaju zelene površine, i upravo zato ćemo ih i dalje širiti. U proteklih pet godina u okviru ofanzive zelenih površina stvorili smo skoro 500.000 m² modernog, sjenovitog zelenog prostora za sve građane”, rekao je Jirgen Černohorski, član gradskog vijeća za klimu.
Pročitajte još:
- Njemačka – Toplotne pumpe sve češći izbor za grijanje u novogradnji
- Italija druga u EU po zaposlenosti u sektoru OIE
- Sporazum od sedam milijardi dolara za energetski oporavak Sirije

Jedan od velikih projekata bilo je područje od šest hektara kod bivšeg izlaza „Zimering“ na jugoistočnoj obilaznici. Novi park u opštini Favoriten pretvoren je u javno dostupnu oazu za odmor i rekreaciju sa avantura-parkom s žičarom i spravama za penjanje. Postojeće šumske površine su očuvane, a dodatne oblasti su pošumljene i zasađeno je novo zelenilo. Kako bi se iskoristio rashladni efekat vodenih površina i smanjio efekat urbanih toplotnih ostrva, izgrađeni su ribnjak i igralište s fontanama.
Primjer transformacije ulica je trenutno preuređenje ulice Vagramer štrase (Wagramer Straße), koje će biti završeno ovog ljeta. Paralelno s izgradnjom prve mega biciklističke magistrale u Beču, nastaje ulični park dug 250 metara. Ukupno će duž ulice Vagramer štrase biti posađeno 100 stabala i 60 visokih žbunova koji pružaju hlad i rashlađivanje.
Pored preuređenih ulica i trgova, parkovi u Beču igraju centralnu ulogu kao hladna utočišta za ljude tokom vrelih dana. Posebno se ističe gradski park Acgersdorf koji je postao velika zelena oaza na površini od 27.000 m². U okviru projekta uklonjen je asfalt sa površine od 2.000 m², priključeno je 300 starih a dodatno je posađeno 26 novih stabala.
„Ofanziva ozelenjavanja” u Beču se nastavlja i tokom 2025. godine: širenje parkova, uklanjanje asfalta, sadnja stabala, žbunova, cvjetnjaka i travnjaka.
Izvor: City of Vienna