Fond za zaštitu životne sredine FBiH obavijestio je obveznike koji do 31.03.2024. godine nisu dostavili izvještaj za 2022. i 2023. godinu o plasmanu proizvoda za gume, baterije i akumulatore, ulja i vozila, da je od 01. avgusta 2024. godine krenula primjena Člana 16. Uredbe o proizvodima koji poslije upotrebe postaju posebne kategorije otpada i kriterijma za obračun i način plaćanja naknada.
Primjena pomenutog člana odnosi se na aktivnosti Fonda po pitanju praćenja izvršavanja obaveza od strane obveznika. U praksi to znači da će obvezniku plaćanja naknade koji Fondu nije dostavio godišnji izvještaj, Fond naknadu obračunati na osnovu inspekcijskog nalaza. Iz Fonda napominju obveznike koji se još uvijek nisu registrovali u Informacioni sistem za upravljanje otpadom FBiH, da to učine jer u suprotnom mogu biti predmet inspekcijskog nadzora.
Podsjetimo, Uredba o proizvodima koji poslije upotrebe postaju posebne kategorije otpada, te Uredba o načinu raspodjele i ulaganja prikupljenih naknada za posebne kategorije otpada donesene su 2021. godine. Njima se utvrđuje način raspodjele i ulaganja prikupljenih naknada za posebne kategorije otpada i uslove za dodjelu sredstava za ponovnu upotrebu, preradu i povrat komponenti iz otpada (reciklažu) i to za gume, akumulatore i baterije, ulja i vozila, a koja je donesena 2021. godine.
Na osnovu Uredbe, Fond za zaštitu za zaštitu životne sredine je u obavezi izdati rješenja na ukupno uvezenu količinu proizvoda na području Bosne i Hercegovine na osnovu podataka Uprave za indirektno oporezivanje BiH, a ne samo na plasirane količine u Federaciji BiH.
„Donošenjem seta propisa od strane nadležnog Federalnog minstarstva životne sredine i turizma, kojim je uređena oblast upravljanja ovim kategorijama otpada, napravljen je veliki iskorak na putu ka uspostavljanju funkcionalnog i održivog sistema upravljanja posebnim kategorijama otpada. Reciklažna industrija kao ključ razvoja sistema upravljanja otpadom i posebnim kategorijama otpada, mora imati podršku institucija u vrlo zahtjevnom zadatku uspostavljanja istog, a jedan od načina podrške su upravu podsticaji za ove aktivnost sakupljanja i reciklaže”, navode iz Fonda.
Cilj donošenja uredbi je zaštita životne sredine i ljudskog zdravlja, očuvanje prirodnih resursa, razvoj savremenih tehnologija proizvodnje guma, baterija i akumulatora, ulja i vozila, uspostava optimalnih sistema upravljanja otpadnim gumama, baterijama i akumulatorima, uljima i vozilima, te doprinos razvoju privrede u segmentu upravljanja otpadom, kao i povećanje i unaprjeđenje ljudskih resursa u ovoj oblasti.
Ključni nedostatak donesene Uredbe je taj što je ista suprotna odredbama Zakona o upravljanju otpadom FBiH, ograničava konkurenciju, te krši odredbe Zakona o konkurenciji BiH.
Anela Karahasan, viši stručni saradnik za industriju i usluge pri Privrednoj komori FBiH, istakla je ranije za da Uredba ograničava konkurenciju.
„Plaćanje naknade isključivo Fondu za zaštitu životne sredine u FBiH, kako je sad navedeno u Uredbi, u potpunosti se onemogućava rad privrednim subjektima koji bi djelovali kao operateri sistema za upravljanje posebnim kategorijama otpada, te se daje monopol na poslove upravljanja posebnim kategorijama otpada, čime se zatvara ulazak na relevantno tržište i onemogućava bilo kakva konkurencija na tržištu upravljanja posebnim kategorijama otpada na teritoriji FBiH”, naglašava ona.
Pročitajte još:
- Ekološka bomba s 30.000 tona toksičnog otpada u srcu Modriče
- Pale: Uskoro studija uticaja otpada na životnu sredinu
- Za projekte upravljanjem otpada u Živinicama i Lukavcu izdvojeno 391.000 KM
Advokat Mirnes Ajanović navodi da nametanjem naknada na potpuno funkcionalna vozila, Fond direktno povećava troškove uvoza i prodaje, koje će snositi krajnji potrošači.
Smatra da će odluka Fonda direktno uticati na povećanje cijena.
„Umjesto da se fokusira na stvarne zagađivače životne sredine i rješavanje problema otpada, Fond proizvoljno nameće naknade koje će dodatno opteretiti privredu i građane. Ministarstvo životne sredine i turizma FBiH dužno je odmah poništiti nezakonita rješenja Fonda i spriječiti dalju primjenu apsurdnih i proizvoljnih naknada. Ukoliko se ovakva praksa nastavi, biće poduzete sve potrebne pravne mjere kako bi se zaštitili uvoznici vozila i spriječio novi ekonomski udar na građane“, navodi Ajanović u svom reagovanju.
Ko je dobio podsticaje za skupljanje otpada
Uredbom o proizvodima koji poslije upotrebe postaju posebne kategorije otpada uređeni su i kriteriji za obračun i način plaćanja naknada, prema kojem su uvoznici i proizvođači koji plasiraju četiri predmetne grupe proizvoda na tržište FBiH, dužni su platiti naknadu Fondu za zaštitu životne sredine FBiH.
Naplaćena naknada se dijeli u omjeru 30 odsto Fondu i 70 kantonima. Fond kao i kantoni su dužni prikupljena sredstava uložiti u upravljanje predmetnih kategorijama otpada na način da najveći dio sredstava (75 odnosno 80 odsto) dodjeljuju u vidu podticaja za aktivnosti upravljanja otpadom, dok se drugi dio ulaže u projekte nabavke i izgradnje infrastrukture za upravljanje otpadom.
Prošle godine su dodijeljena sredstva za podticaje iznosila oko 660 hiljada KM za 14 kompanija. Najveći iznos podticaja dodijeljen je kompaniji Akva Invest iz Živinica koja je dobila oko 213 hiljada KM podticaja. Osim nje, podticaje za sakupljanje i reciklažu otpadnih vozila dobila je još sarajevska firma Trgosirovina u iznosu od 2.480,00 KM.
Izvor: Akta.ba