Ministar transporta i komunikacija u Savjetu ministara, Edin Forto, naglasio je u Vašingtonu da klizišta predstavljaju ozbiljan problem za Bosnu i Hercegovinu te da se pametnim ulaganjima može smanjiti rizik po živote građana.
Na okruglom stolu, koji su organizovali Svjetska banka i Koalicija ministara finansija za klimatske akcije, Forto je istakao da prioritet mora biti sprečavanje opasnosti po život i jačanje otpornosti na prirodne katastrofe, kao što su poplave, klizišta, suše i požari, koji će u budućnosti postajati sve učestaliji.
Poseban izazov predstavljaju klizišta u urbanim područjima, naveo je Forto, dodajući da više od pola miliona stanovnika BiH živi u zonama visokog rizika od poplava i klizišta. Takva situacija zahtijeva značajna ulaganja kako bi se prvenstveno zaštitili ljudski životi, a zatim i materijalna dobra, navodi se u saopštenju Ministarstva transporta i komunikacija Bosne i Hercegovine.
Pročitajte još:
- Dekarbonizacija privrede će uticati na rast cijena struje
- Uloga pametnih mreža i prozjumera u BiH
- Da li je potencijalno klizište na Trebeviću prijetnja za 250 domaćinstava?
Tokom rasprave, ukazano je na ubrzani porast prirodnih katastrofa u Evropi i centralnoj Aziji. U posljednjih 20 godina, broj poplava se udvostručio, dok se broj ekstremnih toplotnih talasa učetvorostručio. U budućnosti se očekuje porast učestalosti i intenziteta poplava, suša, toplotnih talasa i šumskih požara, dok bi nestašice vode mogle postati ozbiljan problem u pojedinim dijelovima regiona.
Prema procjenama Svjetske banke, ukoliko se ne preduzmu mjere prilagođavanja, gubici bi mogli doseći gotovo 10 odsto BDP-a u nekim zemljama do sredine ovog vijeka.
Okrugli sto je održan u okviru godišnjeg zasjedanja Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda, gdje Forto predvodi delegaciju BiH kao zamjenik guvernera zemlje u Svjetskoj banci.
Energetski portal