Mađarska pokreće najveći program razvoja daljinskog grijanja u posljednjih 35 godina

Vlada Mađarske pokreće najveći program razvoja daljinskog grijanja u posljednjih 35 godina u okviru Jedlik Ányos energetskog programa. Njime su predviđene investicije u vrijednosti od 96 milijardi forinti (oko 250 miliona eura), a cilj mu je prelazak proizvodnje daljinske toplote na obnovljive izvore i povećanje energetske efikasnosti.

Mjere uključuju zamjenu prirodnog gasa industrijskim toplotnim pumpama, geotermalnom energijom i biomasom, čime se smanjuje energetska zavisnost Mađarske od uvoza. Takođe, predviđena je obnova i izolacija cjevovoda kako bi se smanjili gubici toplote i vode u mreži. Trenutni gubici u sistemima daljinskog grijanja iznose između 10 i 12 odsto, što je u prosjeku Evropske unije.

Pročitajte još:

U Mađarskoj postoji više od 210 sistema daljinskog grijanja, koji snabdijevaju gotovo 700.000 domaćinstava – odnosno oko milion i po potrošača – kao i približno 12.000 obrazovnih, socijalnih i zdravstvenih ustanova, tržnih centara i sportskih objekata.

Međunarodna agencija za energetiku prepoznaje značaj daljinskog grijanja u širenju upotrebe geotermalne energije. Udio geotermalne energije u proizvodnji daljinske toplote u Mađarskoj porastao je sa 5,3 odsto u 2018. na osam odsto u 2023. godini.

Ove aktivnosti dio su revidiranog Nacionalnog energetskog i klimatskog plana, koji predviđa povećanje učešća obnovljivih izvora u finalnoj potrošnji energije na 30 odsto do 2030. godine, umjesto ranije planiranih 21 odsto.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti