Postojeći nivo organizovanosti i spremnosti snaga zaštite i spasavanja od šumskih požara, kao i način njihovog aktiviranja, ne obezbjeđuju efikasan odgovor na incident. Pokazao je to Drugi izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora RS objavljen 30. avgusta.
Revizori su, naime, samo potvrdili ono što građani i sami znaju i čemu svjedoče – da ne postoji efikasno upravljanje rizikom od požara, jer sistem za zaštitu od šumskih požara nije funkcionalan. Naime, postojeći nivo organizovanosti i spremnosti snaga zaštite i spasavanja od šumskih požara, kao i način njihovog aktiviranja, ne obezbjeđuju efikasan odgovor.
Nepostojanje metodologije za vrednovanje opštekorisnih funkcija šuma onemogućava procjenu indirektnih šteta od požara, što dovodi do nepouzdanih procjena rizika. Nepoznavanje svih neophodnih elemenata utiče na (ne)pravovremeno aktiviranje snaga zaštite i spasavanja, kao i primjenu (ne)adekvatnih tehnika gašenja požara.
Revizori su utvrdili i nedostatak i neusklađenost planskih dokumenata na nivou Republike Srpske, jedinica lokalne samouprave i šumskih gazdinstava.
„Tokom jedanaest godina od donošenja Uredbe o sadržaju i načinu izrade plana zaštite i spasavanja od elementarne nepogode i druge nesreće, potpun Plan zaštite i spasavanja donesen je u manje od pola jedinica lokalne samouprave obuhvaćenih revizijom“, navedeno je u izvještaju.
Pročitajte još:
- Veliki požar u nekoliko ljubinjskih sela, ugrožene kuće
- Ponovo aktivni požari u NP “Sutjeska”
- Novi požar na Tjentištu, požarna linija u Bileći do šest kilometara
Revizori upozoravaju i da izdvojena sredstava za zaštitu od šumskih požara nisu dovoljna za sprovođenje planiranih mjera i aktivnosti zaštite, što ograničava kapacitete za odgovor na šumske požare i umanjuje sposobnost subjekata u zaštiti šuma od požara.
Nije uspostavljen nadzor nad šumskim područjima u cilju ranog uočavanja požara i brzog odgovora na incident. Nedostatak nadzora šuma i koordinacije među nadležnim institucijama, rezultiralo je otkrivanjem, procesuiranjem i kažnjavanjem malog broja počinilaca požara.
Revizori su, kao i inače, nakon provedene revizije, istu dostavili svim nadležnim institucijama, Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Republičkoj upravi civilne zaštite, jedinicama lokalne samouprave i Javnom preduzeću šumarstva „Šume Republike Srpske“ dale i konkretne preporuke za poboljšanje postojećeg stanja.
Izvor: Revizije info