U Sloveniji će biti izgrađena plutajuća solarna elektrana „Družmirje” na Družmirskom jezeru u opštini Šoštanj, a predviđeno je zauzimanje do 50 odsto raspoložive površine jezera.
Procijenjena snaga elektrane iznosi do 140 megavata, dok će godišnja proizvodnja biti do 140 GWh električne energije. Time bi se moglo snabdijevati oko 35.000 domaćinstava godišnje.
Projekat je trenutno u fazi izrade ekološkog izvještaja i državnog prostornog plana (DPN), koji će odgovoriti na većinu još otvorenih pitanja, uključujući veličinu i ekonomiju elektrane. Završetak ovog dijela planiranja predviđen je za naredni mjesec.
PSE Družmirje je dio Nacionalne strategije za restrukturiranje regija s ugljem u skladu sa principima pravedne tranzicije.
Ovim projektom Opština Šoštanj, dobiće dio energije iz PSE Družmirje po troškovnoj cijeni i moći će da njome samostalno upravlja.
Pročitajte još:
- Plutajuća solarna elektrana na malim jezerima povećava emisije štetnih gasova?
- Veliki potencijal plutajućih solarnih elektrana u SAD
- Za najveću plutajuću solarnu elektranu u Evropi obezbijeđeno 50,4 miliona eura
„Plutajuće solarne elektrane predstavljaju tehnički veoma razvijen sistem, čiju efikasnost i ekološku prihvatljivost prepoznaju i u inostranstvu (npr. Holandija – projekat Hoofdorp), a koriste se i na rezervoarima za pitku vodu”, navode iz Slovenskog hidroenergetskog holdinga (HSE).
Iz HSE Dodaju da su plutajuće solarne elektrane postavljene u mnogim evropskim zemljama, među kojima prednjači Holandija, a imaju ih Njemačka, Austrija, Švajcarska, Portugal, Francuska, Albanija i druge. Šire u svijetu, plutajuće solarne elektrane su već uspostavljene u Kini, Japanu, Južnoj Koreji, Indiji, Vijetnamu, Brazilu, Australiji.
S ciljem obezbjeđivanja transparentnosti procesa i otvorene komunikacije, HSE od sredine prošle godine je održala devet sesija, na kojima su građani Šoštanja mogli postavljati pitanja o napretku i detaljima projekta izgradnje PSE Družmirje.