Danas, u svijetu tehnologije koja nam omogućava da gotovo sve upravljamo uz samo jedan pritisak na dugme, teško je zamisliti kako su naši preci preživljavali bez rashladnih i grijnih sistema i drugih uređaja koji su nam neizostavan dio svakodnevnog života. Uzimamo zdravo za gotovo mogućnost da u svakom trenutku prilagodimo temperaturu u svom domu, bilo da je u pitanju oštra zima ili vreli ljetnji dani. Klimatizacija prostorija je postala standard, gotovo neprimjetno se uklapajući u naš svakodnevni život.
Međutim, kada sagledamo globalne klimatske promjene, postaje očigledno da ova tehnologija, iako praktična, nije bez svojih nedostataka. Naime, rashladni i grijni uređaji značajno utiču na povećanje potrošnje električne energije, koja se i dalje najvećim dijelom dobija iz izvora koji zagađuju naš vazduh i podstiču efekat staklene bašte. Ova stvarnost nas postavlja pred izazov: kako obezbjediti udobnu temperaturu u prostorima u kojima živimo i radimo, a da pritom budemo energetski efikasni i ekološki odgovorni.
Osvrćući se na prethodno napisano, potražnja za održivim rješenjima u građevinskoj industriji je sve prisutnija. Među inovativnim tehnikama koje se sve više primjenjuju, solarni dimnjaci izdvajaju se kao efikasan i ekološki prihvatljiv način za regulisanje temperature u zgradama. Kao pasivni sistem, solarni dimnjak koristi sunčevu energiju za prirodno grijanje i hlađenje prostora, zbog čega mu nije potrebna upotreba električnih uređaja poput ventilatora i motora.
Njegov princip rada, zapravo je vrlo jednostavan. Dimnjak apsorbira sunčevu svjetlost zahvaljujući tamnoj boji koja pomaže da se što više sunčeve energije upije. Prilikom grijanja, gornji otvor dimnjaka je zatvoren, čime topli vazduh ostaje zarobljen unutar sistema i širi se unutar zgrade. Sa druge strane, u periodima ljetnjih mjeseci, topli vazduh izlazi kroz otvore dimnjaka, dok svjež vazduh ulazi u zgradu, stvarajući se prirodna cirkulacija vazduha. Ovaj proces može da smanji unutrašnju temperaturu za čak 8°C.
I dok bi mnogi, posebno mlađe generacije, pomislili da su rashladni uređaji proizvod moderne tehnologije, hajde da se na trenutak vratimo unazad, u prošlost. Egipćani su, već prije više od 2.000 godina, osmislili sličan princip za hlađenje svojih domova, koji su bili dizajnirani sa otvorima i vertikalnim kanalima, omogućavajući prirodnu cirkulaciju vazduha. Kroz ove kanale, hladniji vazduh ulazio je u prostorije, dok je topli izlazio, stvarajući prijatnu atmosferu čak i tokom najtoplijih ljetnih dana.
Danas, solarni dimnjaci predstavljaju modernu interpretaciju drevnog egipatskog principa prirodnog hlađenja. Iako su osnovni principi – korišćenje ventilacije i protoka vazduha za regulisanje temperature – ostali isti, solarni dimnjaci dodaju sunčevu energiju, što omogućava ne samo hlađenje, već i efikasno grijanje prostora.
Katarina Vuinac