Velika Britanija ulaže milijarde u projekte hvatanja ugljenika – Izazvane podijeljene reakcije

Foto-ilustracija: Unsplash (jas-min)

Vlada Velike Britanije najavila je investicije od skoro 22 milijarde funti u narednih 25 godina za razvoj projekata hvatanja i skladištenja ugljenika sa ciljem smanjenja emisija ugljen-dioksida (CO₂) iz industrijskih izvora, podršku ekonomskom rastu i otvaranje novih radnih mjesta, kako prenose tamošnji mediji. Međutim, plan je izazvao debatu, s jedne strane istaknute su sve potencijalne koristi za okolinu i ekonomiju, dok su s druge strane kritičari tvrdili da je to neprovjerena tehnologija koja bi mogla produžiti zavisnost o fosilnim gorivima umjesto da se sredstva troše na obnovljive izvore energije.

Pomenuta čvorišta će hvatati emisije iz elektrana, tvornica cementa i visokih peći, skladištiti CO₂ pod zemljom ili ga ponovo koristiti u industrijskim procesima. Vlada očekuje da će ovi projekti smanjiti emisiju ugljika za 8,5 miliona tona godišnje, kako prenose svjetski mediji.

Ipak, iako vladina tijela podržavaju ovu odluku, postoje značajne kritike u vezi s planom CCS projekata. Određeni krugovi društva izrazili su zabrinutost, ističući da CCS tehnologija ima lošu evidenciju rezultata.

Pročitajte još:

Kako se objašnjava, većina postojećih CCS projekata povezana je sa preradom prirodnog gasa, gdje se veliki dio zarobljenog CO₂ ponovo ubrizgava u naftna polja, umjesto da se značajno smanjuju ukupne emisije. Naime, zarobljeni CO₂ ne skladišti se trajno u geološkim formacijama kako bi se spriječilo njegovo ispuštanje u atmosferu, već se koristi za poboljšanje eksploatacije nafte iz naftnih polja. Ovaj proces se naziva poboljšana eksploatacija nafte, što stvara “začarani krug” u kojem se ne može pozivati na zaštitu okoline i razvoj obnovljivih izvora energije.

Investicija od 22 milijarde funti usmjerena je na uspostavljanje tri čvorišta za hvatanje ugljenika u bivšim industrijskim oblastima sjeverozapadne i sjeveroistočne Engleske, posebno oko Liverpoola. Luka Liverpool nekad je bila jedna od najprometnijih u svijetu, što je dovelo do razvoja brodogradnje, proizvodnje i trgovine.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti