Vjetroparkovi Alibunar 1 i 2 donose novu energiju Srbiji

Foto: Ljubaznošću Nede Lazendić

Energija vjetra predstavlja jedan od ključnih obnovljivih izvora energije u Srbiji i širem regionu, sa značajnim potencijalom za dalji razvoj.

Vjetroparkovi Alibunar 1 i Alibunar 2 uskoro će postati važan dio srpskog energetskog sektora, donoseći čak 480 gigavat-časova zelene energije godišnje. Ovi projekti, iza kojih stoji kompanija SANY Renewable Energy, razvijeni su u saradnji sa norveškim Emergyjem i holandskom kompanijom WV-International, koja ima dugogodišnje iskustvo u sektoru obnovljivih izvora energije u Srbiji.

O planovima za izgradnju, značaju ovih vjetroelektrana i budućim investicijama razgovarali smo sa Nedom Lazendić, direktorkom kompanije WV-International u Srbiji.

U FOKUSU:

Vjetroparkovi Alibunar 1 i Alibunar 2 zauzeli su visoka mjesta na preliminarnoj rang listi aukcija za obnovljive izvore energije. Možete li nam reći nešto više o tim projektima?

– Da, tačno je da su naši projekti Alibunar 1 i Alibunar 2 zauzeli drugo, odnosno treće mjesto na konačnoj rang listi vjetroelektrana u okviru drugih po redu aukcija za obnovljive izvore energije koje je organizovalo Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije. Planirana instalisana snaga VE Alibunar 1 je 96,6 MW, a VE Alibunar 2 71,4 MW. Ova postrojenja će značajno doprinijeti povećanju kapaciteta zelene energije u energetskom miksu Srbije.

Ko trenutno stoji iza ovih projekata i kako su oni razvijani?

– Projekti su u većinskom vlasništvu kompanije SANY Renewable Energy, globalnog lidera u proizvodnji vjetroturbina sa sjedištem u Kini. Razvijeni su u partnerstvu sa norveškim developerom Emergy, dok je holandska kompanija WV-International, jedan od pionira obnovljivih izvora energije u Srbiji, igrala ključnu ulogu u njihovom razvoju koji je započet još 2013. godine.

Kada počinje izgradnja vjetroparkova i koji model turbina će biti korišćen?

– Trenutno smo u fazi priprema za izgradnju, a početak radova planiran je za četvrti kvartal ove godine. Što se tiče turbina, koristićemo model S168 kapaciteta 4,2 MW, koji proizvodi upravo kompanija SANY Renewable Energy.

Foto-ilustracija: Pixabay (Ed White)

Kako će biti organizovana prodaja električne energije nakon završetka izgradnje?

– Nakon završetka izgradnje i priključenja na prenosnu mrežu, 100 odsto planirane proizvodnje vjetroparkova biće prodavano Elektroprivredi Srbije AD. Već imamo potpisan Predugovor sa EPS-om o prodaji električne energije u trajanju od 15 godina.

Koliko će vjetroparkovi doprinijeti proizvodnji električne energije u Srbiji?

– Kada budu u funkciji, vjetroparkovi Alibunar 1 i Alibunar 2 će godišnje proizvoditi oko 480 gigavat-časova električne energije. To će biti značajan doprinos povećanju udjela čiste i zelene energije u ukupnom energetskom miksu zemlje i ozeljenjavanju energetskog miksa Elektoprivrede Srbije AD.

Da li WV-International planira nove projekte u Srbiji?

– Da, kompanije WV-International i Emergy, nastavljaju razvoj vjetroelektrana ukupnog kapaciteta 571 MW u okviru kompleksa projekata Banat. Pored toga, radimo i na razvoju hibridne elektrane kapaciteta 125 MW, koja će kombinovati energiju vjetra i sunca.

Intervju vodila: Milena Maglovski

Intervju je objavljen u Magazinu Energetskog portala ODRŽIVA MOBILNOST

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti