Animalni otpad može postati vrijedan resurs – izvor biogasa, organskog đubriva i energije, istaknuto je tokom seminara i radonica o održivom upravljanju animalnim otpadom koji je održan u organizaciji Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.
Prvog dana seminara – radionice učesnici su bili predstavnici kompanija koje se bave uzgojem životinja, njihovom preradom i proizvodnjom hrane, a među njima su bili i bh. lideri u ovoj proizvodnji, obzirom da su najznačajniji kapaciteti smješteni u Zeničko-dobojskom kantonu.
Drugog dana učesnici su bili budu predstavnici veterinarskih stanica i veterinari, a trećeg i četvrtog dana u grupama, proizvođači peradi, farmeri i lovci sa područja Kantona.
Sanja Čelebićanin, ekspert iz oblasti upravljanja nusproizvodima životinjskog porijekla rekla je da dobro što je Zeničko-dobojski kanton prepoznao značaj ovoga iz razloga što tak kanton ima velike izvozne objekte, te da je važno da na pravilan način zbrinjavamo nus proizvode životinjskog porijekla i ono što mora biti otpad.
„Nadam da će ZDK imati prvi riješen problem neškodljivog zbrinjavanja u Bosni i Hercegovini iz razloga što se nadam da će i ostali pratiti dobre prakse na način da se animalni otpad smanji, da ga nemamo, a da imamo sirovinu za dalju proizvodnju”, ističe Čelebićanin.
Majda Fetahagić, menadžer ovog projekta u Institutu za zdravlje i sigurnost hrane Zenica poručila je animalni otpad kad se neadekvatno zbrinjava, predstavlja ozbiljan ekološki problem i rizik za javno zdravstvo.
„Naš projekat pokazuje da kroz primjenu inovativnih metoda i edukaciju, animalni otpad može postati vrijedan resurs i izvor biogasa, organskog đubriva i energije”, navodi ona.
Institut za zdravlje i sigurnost hrane provodi projekat koji se obavlja u tri faze.
Prva faza je obilaženje 370 od 580 registrovanih generatora animalnog otpada gdje je obavljen popis tih istih generatora, odnosno napravljena baza podataka.
Nakon toga urađeno je istraživanje o količinama kadmija i olova u animalnom otpadu, kao i antimikrobnoj rezistenciji. U drugom dijelu ovog projekta urađene su edukacije u trajanju od četiri dana, edukacije za proizvođače hrane, veterinare, za peradarsku proizvodnju, za lovce i proizvodnju crvenog mesa.
Pročitajte još:
- OD TRAVE DO STRUJE UZ POMOĆ DIGESTATORA
- PREKRETNICA U PROIZVODNJI OBNOVLJIVE ENERGIJE: EVROPSKI KAPACITETI BIOMETANA BILJEŽE SKOK
- ORGANELA – HARMONIJA ČISTE ENERGIJE I ORGANSKE POLJOPRIVREDE
„Posljednji dio ovoga projekta je obilaženje postrojenja za proizvodnju biogasa i biomase te kafilerije u Evropskoj uniji, nakon čega donosimo elaborat i predajemo ministarstvu i Vladi na daljnje postupanje”, kaže Fetahagić.
Abdulah Imamović, stručni savjetnik za higijenu namirnica i prehrambenih proizvoda životinjskog porijekla u ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u Vladi ZDK kaže da je “animalni otpad najveći problem trenutno na području Bosne i Hercegovine”.
Vlada Zeničko-dobojskog kantona i zajedno dva resorna ministarstva su finansirali veliku studiju vezanu za animalni otpad, a koja je prezentovana proteklih dana u Zenici.
Projekat Instituta su podržali Ministarstvo za prostorno uređenje, saobraćaj i komunikaciju i zaštitu životne sredine i Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Zeničko – dobojskog kantona.
Eenergetski portal