Bosna i Hercegovina učestvovala je na 30. sastanku Radne grupe stranaka Aarhuske konvencije, koji je održan u Ženevi u organizaciji Ekonomske komisije Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE). Emina Karjašević, predstavnica Federalnog ministarstva životne sredine i turizma i nacionalna fokalna tačka za Aarhusku konvenciju, tom prilikom predstavila je iskustva i aktivnosti Bosne i Hercegovine u tri tematske oblasti od posebnog značaja za implementaciju Konvencije – genetski modificirane organizme (GMO), pristup pravdi u predmetima ekološkog kriminaliteta i učešće javnosti u međunarodnim forumima.
U okviru rasprave o genetski modificiranim organizmima predstavljen je napredak Bosne i Hercegovine u procesu ratifikacije amandmana na Aarhusku konvenciju koji se odnosi na učešće javnosti u odlučivanju o namjernom uvođenju GMO u životnu sredinu i njihovom stavljanju na tržište, kao i aktivnosti na jačanju sistema biosigurnosti i transparentnosti.
Na panelu posvećenom ekološkom kriminalitetu predstavljena su iskustva Bosne i Hercegovine u oblasti krivičnopravne zaštite životne sredine, uz poseban osvrt na ulogu javnosti i organizacija civilnog društva u prijavljivanju ekoloških krivičnih djela i ostvarivanju prava na pristup pravdi.
Govoreći o učešću javnosti u međunarodnim forumima, predstavljene su aktivnosti u procesu ponovne ratifikacije Minamata konvencije o živi, koje se provode uz uključivanje nadležnih institucija, stručne i akademske zajednice te organizacija civilnog društva.
Učešće Bosne i Hercegovine na sastanku predstavljalo je priliku za razmjenu iskustava i predstavljanje nacionalnih aktivnosti usmjerenih na unapređenje transparentnosti, učešća javnosti i pristupa pravdi u pitanjima zaštite životne sredine, u skladu s obavezama koje proizlaze iz Aarhuske konvencije.
Energetski portal




