U organizacijama civilnog društva često se suočavaju sa izazovom koji nije lako prevazići: većina dostupnih sredstava dolazi kroz projektne grantove, strogo vezane za specifične aktivnosti, definisane vremenske okvire i mjerenje učinka kroz precizne indikatore. I dok takva podrška ima svoju vrijednost, ono što organizacije zaista čini otpornim, stabilnim i dugoročno održivim jeste – core grant.
Upravo takvu podršku dobio je Centar za životnu sredinu (CZZS) kroz SMART Balkans projekat, koji finansira Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške. Ovaj grant, koji pokriva osnovne troškove rada organizacije, omogućio im je ne samo da funkcionišu stabilno, već i da napravimo iskorake koji bez ove fleksibilnosti ne bi bili mogući.
Šta je core grant – i zašto je važan?
Za razliku od standardnih grantova koji finansiraju konkretne projekte, core grantovi služe za pokrivanje tzv. operativnih troškova – plata, zakupa prostora, režijskih troškova, osiguranja, opreme i drugih osnovnih potreba. Ovakva podrška daje prostor organizaciji da reaguje na aktuelne izazove, razvija nove inicijative, i ulaže u sopstvene kapacitete.
Centru je to značilo:
– unapređenje digitalne sigurnosti kroz nabavku adekvatnog servera,
– obnavljanje opreme za rad na terenu,
– obnova opreme za mobilno solarno kino,
– izrada novog Strateškog plana CZZS za period 2024–2026.
Tamo gdje drugi fondovi ne dopiru – core grant popunjava praznine
Poseban značaj ovog granta ogleda se u tome što je omogućio sprovođenje važnih aktivnosti koje nisu podržane iz drugih izvora. To su one inicijative koje često ostanu po strani, iako im je značaj za zaštitu prirode i lokalne zajednice nemjerljiv. U nastavku su neke od inicijativa koje su realizovane ili su još u toku.
Zaštita šuma Banjaluke
Kroz aktivan terenski rad i istraživanja, u toku je izrada studija zaštite za šumska područja Banjaluke. Ova studija biće upućena Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog nasljeđa Republike Srpske tokom 2025. godine na dalje postupanje.
Pročitajte još:
- Ko je Dejvid Atenboro – čovjek koji nas, i sa 99 godina života, uči da prirodu doživimo na novi način?
- Više od 130 zemalja traži održiva rješenja za očuvanje prirode
- Zakon protiv prirode? Bugarska mijenja pravila za šumske puteve i sječe
Istraživanje Livanjskog polja
U saradnji sa speleološkim društvom “Mijatovi dvori” iz Tomislavgrada, sprovedeno je istraživanje podzemlja Livanjskog polja, što će značajno doprinijeti argumentaciji za njegovo očuvanje i zaštitu.
Popunjavanje baza podataka o vrstama i staništima
Organizovana je radionica o popunjavanju nacionalnih baza podataka, u kojoj su učestvovali istraživači i institucije iz BiH, Srbije i Hrvatske.
Biciklima kroz održivu budućnost: razvoj cikloturizma
Core grant je omogućio Centru da proširi svoje aktivnosti i na cikloturizam, kao vid održivog razvoja koji spaja očuvanje prirode i lokalni ekonomski razvoj.
Dva člana tima su uspješno završila obuku i stekli licence EuroVelo inspektora. Nakon toga, sprovedena je detaljna analiza kandidatske EuroVelo 18 rute, koja obuhvata trasu kroz BiH – od Jasenovca (Hrvatska) do Sremske Mitrovice (Srbija), u dužini od 306,5 km.
Pravni mehanizmi u zaštiti prirode – uz podršku core granta
Podrška core grantom omogućila je i da budu glas onih koji se bore protiv ekološki štetnih projekata – malih hidroelektrana, rudnika, termoelektrana. Posebno ističu pravne aktivnosti koje su vođene u vezi sa projektom rudnika Bistrica kod Prijedora.
Izvor: Centar za životnu sredinu