Izuzetno topla ljeta u Evropi postaju sve češća posljednjih godina, a očekuje se da će se taj trend nastaviti zbog porasta globalne temperature. Toplotni talasi su postali ozbiljni po ljudsko zdravlje, ekosisteme i poljoprivredu, zbog čega su istraživači sa Instituta Max Planck za meteorologiju (MPI-M) razvili i testirali metodu koja se može koristiti za poboljšanje prognoze vrućih ljeta u Evropi do nekoliko godina unaprijed.
Ključni trag za nadolazeće toplotne talase se nalazi u okeanu, a istraživanjem su ranije dokazali da neobično toplim evropskim ljetima često prethodi nakupljanje toplote u sjevernom Atlantiku. Nakupljanje toplote se događa i do tri godine prije izuzetno toplog ljeta.
Akumulirana toplota u sjevernom Atlantiku se otpušta u atmosferu, što se vidi kroz povećani okean-atmosferski toplotni tok. To otpuštanje toplote uzrokuje natprosječno zagrijavanje atmosfere, koje se širi i u više slojeve, pomjera mlaznu struju i pojačava atmosferske blokade, a sve zajedno doprinosi neuobičajeno toplim ljetima u Evropi.
Koristeći klimatski model MPI-ESM-LR, koji je razvijen na Institutu Max Planck, naučnici sa Univerziteta u Hamburgu izračunali su više simulacija sa blagim razlikama u početnim uslovima.
Pročitajte još:
- Ekstremne vrućine u gradovima na jugu posljedica nedostatka zelenila
- Novo istraživanje: Uslijed velikih vrućina, pčele polažu i do 70 odsto manje jaja
- Bijeli krovovi najefikasniji u borbi protiv gradskih vrućina
Da bi testirali tačnost dobijenih predviđanja, istraživači su se koristili predviđanjima za period koji je već prošao. Ovo im je omogućilo da rezultate uporede za period 1964–2021, tokom kojeg se u Evropi dogodilo 18 natprosječno toplih ljeta. Nakon primjene nove metode, deset od tih ljeta, ukupan broj vrućih ljetnjih dana, kao i intenzitet i promjenljivost temperaturnih ekstrema, predviđeni su sa većom pouzdanošću.
Sada istražuju da li se ovaj pristup može koristiti za predviđanje regionalnih karakteristika izuzetno toplih ljeta 2003, 2018. i 2022. godine. Posebna pažnja posvećena je takozvanim „stepenima rasta” kako bi se utvrdilo da li ova metoda može pružiti korisne informacije na primjer za poljoprivredu.
Prema dosadašnjim analizama intenzivna akumulacija toplote u okeanima, ukazuje na gotovo sigurnu pojavu izuzetno toplog ljeta.