Ljeto je na izmaku sudeći po kalendaru, ali ne i po vrućinama koje u većem dijelu planete još uvijek ne posustaju. Visoke temperature najteže su pogodile velike gradove u južnim oblastima, a jedno novo naučno istraživanje nastojalo je da otkrije šta nedostaje ovim gradovima kako bi se uspješno nosili sa toplotnim talasima.
Studija, objavljena u časopisu Nature Communications, otkriva da su gradovi na globalnom jugu izloženiji ekstremnoj vrućini zbog nedostatka rashladnih zelenih površina jer, u poređenju sa gradovima na globalnom sjeveru, imaju samo 70 odsto „potencijala hlađenja“ koje obezbjeđuje urbano zelenilo.
Međunarodni tim stručnjaka koristio je satelitske podatke 500 najvećih gradova na svijetu za procjenu „kapaciteta hlađenja“ – stepena do kojeg urbane zelene površine hlade površinske temperature grada. Deset gradova sa najvećim kapacitetom hlađenja nalaze se u SAD-u budući da mnogi gradovi u Sjedinjenim Državama imaju nisku gustinu naseljenosti, što im donosi prednosti u smislu zelenih površina.
Mogadišu u Somaliji je grad sa najmanjim kapacitetom hlađenja, a slijede Sana u Jemenu i Rosario u Argentini. Čikago je jedini američki grad na listi sa kapacitetom hlađenja ispod jedan stepen Celzijusa.
Globalni jug, koji obuhvata Afriku, Latinsku Ameriku i veći dio Azije, sadrži područja koja su najviše ugrožena ekstremnom vrućinom. Prethodna studija je pokazala da će trenutne klimatske politike ostaviti više od petine čovječanstva izloženo opasno visokim temperaturama do 2100. godine, sa najvećom rizičnom populacijom u Indiji i Nigeriji.
Nova studija otišla je i korak dalje kako bi procijenila „korist od hlađenja“ koju dobija prosječan građanin, pa tako prednost hlađenja za prosječnog stanovnika na globalnom jugu iznosi 2,2 stepena Celzijusa, u poređenju sa 3,4 stepena Celzijusa za stanovnika grada na globalnom sjeveru. Razlike su uglavnom zbog količine vegetacije i efikasnosti hlađenja, koja je bolja na globalnom severu.
Pročitajte još:
- Šta otkriva izvještaj energetske politike UK 2024.?
- SAD: Porodice se sele zbog zagađenja, ali zdravije oblasti rezervisane samo za bogate
- Poslovi u sektoru čiste energije u SAD rastu duplo brže od ostatka ekonomije
Značaj rješenja zasnovanih na prirodi
Analiza sugeriše da zelene površine mogu sniziti temperaturu površine u prosječnom gradu za oko tri stepena Celzijusa tokom ljeta, što je ključna razlika u periodima ekstremnih vrućina. Efekat hlađenja urbanih zelenih površina, posebno urbanih šuma, uzrokovan je sjenčenjem i transpiracionim hlađenjem.
„Urbano zelenilo je zaista efikasan način da se uhvati u koštac sa onim što mogu biti fatalni efekti ekstremne toplote i vlage“, rekao je profesor Tim Lenton, jedan od autora studije.
Sa porastom temperatura i efektima „urbanog toplotnog ostrva“, bolesti uzrokovane toplotom i smrtnost u gradovima postaju sve češći. Stručnjaci ističu da rješenja zasnovana na prirodi mogu značajno ublažiti buduće toplotne stresove za milijarde ljudi.
Stoga je ponovno ozelenjavanje urbanih sredina i očuvanje već postojećeg zelenila ključno kako bi gradovi na jugu bili pogodni za život u bliskoj budućnosti.