Ujedinjeno kraljevstvo (UK) prednjači u klimatskoj politici i smanjenju emisija, a tome je doprinijelo postepeno ukidanje uglja i prelazak na obnovljive izvore enegije. Podaci su to Međunarodne agencije za energiju (IEA) koja redovno sprovodi preglede energetskih i povezanih klimatskih politika svojih zemalja članica.
Kako navode napredak je ostvaren tokom posljednje vlade, a UK jedna od prvih razvijenih ekonomija koja je zakonski usvojila cilj nulte emisije, uvelo zakonski obavezujuće karbonske budžete kao petogodišnju mjeru, te stvorilo nezavisno tijelo, Odbor za klimatske promjene, sa zakonskim ovlašćenjem da prati napredak vlade ka klimatskim ciljevima.
Pregled energetske politike UK 2024 (eng. UK 2024 – Energy Policy Review) naglašava kako je ova zemlja lider u primjeni čiste energije, posebno u oblasti vjetroelektrana. Obnovljivi izvori već čine više od petine proizvodnje električne energije u zemlji, što je trostruko povećanje od 2012. godine. Uprkos povećanju snabdijevanja obnovljivom energijom, ukupno snabdijevanje energijom u UK i dalje se značajno oslanja na fosilna goriva, koja su činila 77 odsto u 2022. godini, dok je 2010. godine tbilo 87. odsto.
„Miks električne energije je značajno promijenjen u posljednjim godinama, sa oštrim padom u proizvodnji iz uglja i povećanjem proizvodnje iz vjetra, bioenergije i solarnih fotonaponskih panela (PV). Miks goriva za daljinsko grijanje takođe je pretrpio promjene, pretežno zbog prelaska na prirodni gas i bioenergiju“, stoji u izvještaju.
Pročitajte još:
- EU: Obnovljivi izvori energije prestigli fosilna goriva u 2023. godini
- Poslovi u sektoru čiste energije u SAD rastu duplo brže od ostatka ekonomije
- Prekretnica u proizvodnji obnovljive energije: Evropski kapaciteti biometana bilježe skok
Kao najveći sektor koji zagađuje navodi se transport jer se u velikoj mjeri oslanja na naftu, zbog čega je potreban njegova ubrzana dekarbonizacija. Kao jednu od mjera Vlada je implementirala snažne politike za povećanje upotrebe vozila sa nultim emisijama (ZEV- Zero Emission Vehicles). Industrija u UK je takođe veliki potrošač energije i ključni doprinosilac emisijama, sa oko petinom potrošnje energije i 14 odsto emisija. Kada se uključe indirektne emisije (iz električne energije i toplote korišćene u sektoru), udio industrijskih emisija raste na 21 odsto. Indirektne emisije su značajno opale zahvaljujući decarbonizaciji proizvodnje električne energije.
Pored podrške energetskoj efikasnosti, izvještaj poziva Ujedinjeno Kraljevstvo da preduzme napore za podršku elektrifikaciji u industriji, omogućenu širenjem mreže i priključcima na industrijska postrojenja. Komercijalizacija i usvajanje novih tehnologija, primjena goriva kao što je vodonik, takođe mogu igrati važnu ulogu u dekarbonizaciji industrije.
Od posljednjeg izvještaja IEA, vlada UK usvojila niz strateških prioriteta za energetski sektor u nekoliko dokumenata, uključujući: Bijelu knjigu o energiji (2020), Deset tačaka plana za Zelenu industrijsku revoluciju (2020), Strategiju za Net Zero (2021), Strategiju energetske sigurnosti Britanije (2022), Powering Up Britain (2023), Powering Up Britain: Plan energetske sigurnosti (2023) i Powering Up Britain: Plan rasta za Net Zero (2023).