Emisije po glavi stanovnika u Kini 16 odsto iznad prosjeka – Rast potražnje za energijom

Potražnja za električnom energijom u svijetu prošle godine bilježila je ponovo rast, pokazuju najnoviji podaci Međunarodne agencije za energiju (IEA). Čak i razvijene ekonomije, koje su prethodnih godina bilježile pad potrošnje, zabilježile su povratak rasta, uslijed povećane upotrebe električne energije u svim sektorima – od industrije do transporta i digitalnih tehnologija.

Kako ukazuju podaci IEA, globalna potražnja za energijom porasla je za 2,2 odsto u 2024. godini, što je brže od prosjeka prethodne decenije. Više od 80 odsto tog rasta dolazi iz ekonomija u razvoju, dok su napredne ekonomije zabilježile skroman, ali značajan rast od jedan odsto, prekinuvši višegodišnji trend pada.

Energetski sektor je bio najintenzivniji – potrošnja električne energije porasla je za 4,3 odsto, gotovo duplo brže od prosjeka iz prethodnih godina. Visoke temperature tokom godine, sve izraženija elektrifikacija transporta i rast vještačke inteligencije i centara podataka doprinijeli su ovoj potrošnji. U Indiji je trenutno u toku izgradnja najvećeg data centra na svijetu, čiji je cilj da omogući ogromne kapacitete za skladištenje, procesiranje i analizu podataka, a sve to radi razvoja vještačke inteligencije i drugih naprednih digitalnih tehnologija.

Pročitajte još:

Većinu dodatne potražnje pokrili su obnovljivi izvori energije i prirodni gas. Prema IEA, 80 odsto povećanja proizvodnje električne energije u 2024. obezbijedili su obnovljivi izvori i nuklearna energija. Instalirano je rekordnih 700 GW kapaciteta iz obnovljivih izvora, dok je nuklearna energija ostvarila jedan od najviših rasta u posljednjih 30 godina.

Iako su svi glavni energetski izvori bilježili rast, prirodni gas je zabilježio najveći porast potražnje među fosilnim gorivima – 2,7 odsto, ili 115 milijardi kubnih metara. Potražnja za naftom rasla je sporije (0,8 odsto), a njen udio u ukupnoj potrošnji energije pao je ispod 30 odsto – po prvi put u modernoj istoriji. Prodaja električnih vozila porasla je za više od 25 odsto, što je direktno uticalo na pad potrošnje nafte u drumskom saobraćaju.

Upotreba uglja povećana je za jedan odsto, ali gotovo sav taj rast dolazi iz Kine i Indije, uslijed ekstremnih vremenskih uslova koji su zahtjevali intenzivnije hlađenje.

Uprkos rastu energetske potrošnje, porast emisija CO₂ bio je relativno ograničen – emisije u razvijenim zemljama pale su za 1,1 odsto, dostigavši nivoe iz 1970-ih, dok su emisije po glavi stanovnika u Kini sada 16 odsto iznad prosjeka razvijenih ekonomija.

Kako ukazuju podaci IEA, 2024. godina donijela je jasan pomak u energetskim tokovima svijeta – rast potražnje za električnom energijom odvija se u sinergiji sa rastom čiste energije. Iako i dalje zavisimo od fosilnih goriva, obnovljivi izvori i nuklearna energija prvi put su pokrili većinu globalnog rasta potrošnje. Istovremeno, rast emisija ostaje pod kontrolom, a veza između ekonomskog rasta i emisija CO₂ postaje sve slabija – što je jedan od ključnih pokazatelja tranzicije ka održivijem energetskom sistemu.

Energetski portal

 

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti